Menu Zamknij

Budżet domowy ewidencja (część 2)

Jak przeprowadzić ewidencje budżetu domowego

Przez długi okres swojego życia nie prowadziłem budżetu. Zapewne nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że tamten okres był czasem błogiej nieświadomości i oczywiście tak samo błogo nieświadomych wydatków. Z biegiem czasu wraz ze wzrostem przychodów rosły także wydatki. Gdy przychody spadały powstawał oczywiście deficyt kreowany przez nawyk niekontrolowanych wydatków. Było to zachowanie, z którego trudno było mi się wyzwolić. Obecnie prowadzę już budżet regularnie – tym razem w sposób nawykowy. Czas zatem rozpocząć używać budżet domowy ewidencja.

Skoro czytasz ten artykuł, to zapewne podjąłeś lub podjęłaś już decyzję o rozpoczęciu prowadzenia budżetu domowego, albo właśnie chcesz prowadzić go skutecznie. Jeśli jednak się mylę, to zobacz proszę mój pierwszy artykuł z serii o budżecie domowym. Uważaj, na pewno już wkrótce pojawią się u Ciebie wymówki, aby tego nie robić, bądź pilny i nie rezygnuj, to się opłaci.

Wzorzec budżetu

Czas na ewidencję budżetu domowego. Pod poniższym linkiem znajduje się wzorzec budżetu w pliku o rozszerzeniu xls.

Wzorzec budżetu

Wzorzec otworzysz w Excelu lub darmowym Libre Office. W pliku znajduje się gotowy do uzupełniania budżetu. który można uzupełniać i korzystać (jest on przygotowany dla roku 2020). Poniższy artykuł i kolejne w tej serii będę odnosił do pliku, który załączam. Wszystkie kroki będę tłumaczył na podstawie tego właśnie pliku budżetu. Dlaczego nie używam żadnego programu służącego do prowadzenia budżetu? Uważam, że na początek należy poznać pracę na najprostszym, najbardziej oczywistym modelu (nie licząc papierowej wersji) czyli właśnie arkuszu zbudowanym w Excelu.

Na początek odpowiedz na pytanie ile masz pieniędzy

Na początku określ ile masz pieniędzy. Od tego etapu rozpocznij swoją przygodę z prowadzeniem budżetu. Zrób to, aby uświadomić sobie ile masz pieniędzy do dyspozycji. Prawdopodobnie będziesz zaskoczony jak dużo lub jak mało masz pieniędzy. Chodzi o to co masz w portfelu, na kontach, czy “w skarpecie”. Spisz wszystko i podsumuj, ale tylko te kwoty, które posiadasz – przyszłymi pieniędzmi, które będziesz posiadał na razie się nie zajmuj. Przyjdzie na to czas w kolejnych krokach.

Określ kategorie

Tak właściwie to teraz rozpoczyna się planowanie Twoich przychodów i wydatków oraz oszczędności. Musisz określić teraz kategorie, czyli opisać wszystkie grupy wydatków, które pojawią się u Ciebie. Analogicznie wszystkie źródła przychodów i wreszcie oszczędności.

Zacznijmy od przychodów. Zazwyczaj jest to najprostszy element. Zarabiamy w różnych miejscach: na etacie, mamy świadczenia społeczne np. 500+ lub czasami otrzymujemy przychody nieregularne, często przypadkowe (wygrywamy na loterii). Najprostszy element. Wszystkie kategorie opisujesz w zakładce 2020 w kolumnie B (skopiują się one na pozostałe zakładki). Uwaga uzupełniasz tylko te komórki, które są podkreślone. Cały opis kalkulatora znajduje się w filmiku, który pojawi się wkrótce.

Kolejne kategorie to oszczędności. Opisz je w zakładce 2020 w kolumnie B podobnie jak przychody.

Wreszcie dochodzimy do sedna, czyli kategorii wydatków. Są one posegregowane w grupy czyli:

  1. jedzenie
  2. ubrania
  3. mieszkanie
  4. samochód
  5. inne

w każdej z grup masz węższe kategorie w postaci poszczególnych wydatków jak: buty sportowe, czynsz za mieszkanie itd. Oczywiście budżet jest skonstruowany w ten sposób, że możesz definiować własne grupy.

Budżet domowy ewidencja przeczytaj na www.prostoopieniadzach.pl jak to robić

Planujemy wydatki

Jak wspomniałem budżet to planowanie wydatków, przychodów oszczędności i kontrola ich realizacji. Planowanie pokażę w kolejnym wpisie.

Mam do Ciebie następującą prośbę. Musisz wyrobić w sobie nawyk pracy nad plikiem budżetu. O co chodzi. Otwórz go codziennie na 10min, a następnie zamknij. Na razie nic nie musisz robić. Jedyna ważna rzecz, codziennie go otwieraj, do momentu, aż wyrobisz u siebie nawyk.

Jeśli podobał Ci się wpis: budżet domowy ewidencja, proszę Cie o polubienie fanpage bloga na FB i Twitter.

4 Komentarze

    • Marcin

      To zależy od Ciebie, ile wydajesz. Jeśli chodzisz do fryzjera co tydzień i wydajesz każdorazowo np. 200PLN, to na pewno tak. pozdrawiam Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *