Menu Zamknij

Budżet domowy – podstawowe narzędzie finansów osobistych (część 1)

Budżet osobisty

Czas rozpocząć pracę nad swoim finansami osobistymi. Przejmij kontrolę nad wpływami pieniężnymi, zaplanuj i monitoruj wydatki, stwórz poduszkę finansową. Pierwszy krok. Użyj podstawowego narzędzia do zarządzania własnymi pieniędzmi. Tak, chodzi o budżet domowy. Zmierzysz się dzięki niemu ze swoimi problemami finansowymi. Będzie to krok do zbliżenia się do celu: stabilizacji finansowej i wreszcie wolności finansowej. Skoro czytasz ten artykuł, to znaczy, że jeszcze nie używasz budżetu lub używasz go niewystarczająco skutecznie. Tym samym narażasz się na straty własnych pieniędzy, większe, niekontrolowane wydatki, prawdopodobnie nie gromadzisz oszczędności.

Zatem do dzieła

Co to jest budżet? Wbrew szeregu obiegowym opiniom, nie jest to rachunek do podliczania wydatków i zderzanie ich z wpływami pieniężnymi. Jest to narzędzie, które kompleksowo podchodzi do zarządzania twoimi własnymi pieniędzmi. Jakie między innymi rzeczywiste cele osiągniesz dzięki zastosowaniu budżetu?

  • dowiesz się jakie są Twoje największe nieplanowane wydatki,
  • ile miesięcznie i rocznie wydajesz na jedzenie,
  • będziesz kontrolować płynność,
  • czy i kiedy przy obecnych wydatkach i wpływach uzbierasz pieniądze na nowy samochód,
  • jak sfinansujesz szkołę swoich dzieci,
  • jakie powinieneś mieć wpływy, aby móc dwa razy w roku jeździć na wakacje.

Co się dzieje gdy nie używasz budżetu. To przeciwny biegun prawidłowego działania. Jeśli go nie prowadzisz to jest więcej niż pewne że:

  • nie wiesz ile wydajesz na poszczególne rzeczy. Powiem więcej, nie wiesz ile w ogóle wydajesz pieniędzy, nie masz nad nimi kontroli,
  • nie masz kontroli nad wpływami,
  • możesz stracić płynność, czyli po prostu braknie Ci pieniędzy na bieżące wydatki albo na ratę kredytu,
  • oddalasz się od własnych celów, nie tylko finansowych.

Co to jest budżet

Podsumowując, bez budżetu pieniądze wydaje się łatwo i przyjemnie, co niestety oddala nas od naszych celów (mam na myśli budżet domowy)

Czym się różni budżet od prostego podsumowania wpływów i wydatków. Budżet dysponuje swoim planem. Znowu pojawia się to słynne słowo. Z jednej strony planujesz wydatki i wpływy, z drugiej realizujesz plan – budżetowy. Budżet jako narzędzie powie Ci jak wykonujesz wydatki, czy je przekraczasz, czy też wręcz przeciwnie. Powstanie Ci nadwyżka, jeśli nie to doświadczysz deficytu. Firmy często stosują jeszcze jeden mechanizm przy ewidencji realizacji budżetu. Niemcy zazwyczaj nazywają go słowem “Hochrechnung”. W którymś z kolejnych wpisów opiszę go dokładnie. Działa on w dużym skrócie w następujący sposób. Posiadając plan, po pierwszych kilku okresach realizacji otrzymujesz prawdopodobny stan końcowy. Obliczany jest współczynnik realizacji budżetu. Na jego podstawie zmieniasz pozostały, przyszły plan. Na podstawie pierwszych okresów szacujesz, w jakim stopniu będą realizowane wydatki i przychody przyszłych okresów.

budżet domowy na blogu prostoopieniadzach.pl

Jeszcze raz podsumowując budżet to plan i realizacja wpływów i wydatków naszych pieniędzy. Dlaczego ludzie, ba firmy, nie stosują budżetów. Wydaje mi się że powodów może być kilka:

  • nieświadomość o istnieniu takiego narzędzia,
  • awersja do rzekomej zbyt dużej biurokracji,
  • czy po prostu lenistwo (tak),

Jak zacząć

Budżet planuje się przy różnego rodzaju przedsięwzięciach zazwyczaj minimalnie na okres jednego roku. To samo dotyczy budżetu domowego. Zazwyczaj jest to budżet roczny podzielony na miesięczne okresy. W zależności od rodzaju Twojego gospodarstwa domowego powinieneś zacząć od odpowiedzenia sobie na następujące pytania:

Ile masz pieniędzy? To oczywiste i podstawowe pytanie. Chodzi o środki jakimi dysponujesz w gotówce. Możesz także spisać swoje aktywa jakie posiadasz.

Ile masz długów, to kolejne ważne pytanie. Jeśli masz comiesięczne płatności kredytu należy je wpisać do budgetu.

Ile i jakie planujesz miesięczne wpływy pieniężne.

Określ ile i jakie wydatki planujesz. Dobrze stworzony budżet obejmuje szereg obszarów, które musisz określić, takich jak: żywność, ubrania, wypoczynek, wydatki na samochód, wydatki na dom i inne.

Aby precyzyjnie określić wszystkie wydatki musisz dodatkowo wykonać następujące czynności:

  • spisz i spisuj co miesiąc stany liczników, gazu, prądu, wody,
  • zbierz rachunki, które będzie trzeba przejrzeć,
  • zacznij obserwować i zbierać informacje o tym co ile kosztuje.

Po stworzeniu planu wydatków budżetowych pozostaje tylko:

  1. Rejestrować wydatki w ujęciu miesięcznym. Wprowadzając wydatki, miesiąc po miesiącu realizujesz plan budżetowy.
  2. W kolejnym kroku sprawdź, czy wszystko poszło zgodnie z planem.
  3. I wreszcie, stwórz nową ulepszoną wersję budżetu na przyszły rok. Ulepszasz budżet zgodnie z procesem ciągłego ulepszania, który przedstawiłem w tym artykule .

Prawdopodobnie na początku nie będziesz wiedział jaki masz poziom wydatków. Pierwszy budżet będzie trudny do zaplanowania. Dopiero po pierwszym roku, ewentualnie miesiącu, będziesz wiedział jaki będziesz miał poziom wydatków i na jakie rzeczy. Nieświadomość zmieni się w świadomość.

Na jakiej platformie prowadzić budżet

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Dostępnych jest sporo programów i witryn obsługujących budżet, chociaż osobiście preferuję używanie Excela lub któregoś z darmowych odpowiedników. Myślę, że chodzi o to, że lubię mieć pełną kontrolę nad wszystkimi danymi i procesami.

Na zakończenie

Musisz wiedzieć, że prowadzenie budżetu da Ci spokój ducha. Świadomość kontroli nad własnymi pieniędzmi będzie budująca. Z czasem gdy będziesz powtarzał budżetowanie, będziesz intuicyjnie „czuł” wszystkie wydatki, będziesz na pamięć wiedział ile złotych i ile procent Twoich pieniędzy przeznaczasz na poszczególne sprawy: jedzenie, ubrania, wypoczynek i inne oraz jaki to stanowi procent całości. Oczywiście budżetowanie wydatków i wpływów to tylko jedna z możliwości. Jak wiadomo, pieniądze to czas, a czas to pieniądze – przynajmniej w przeważającej ilości przypadków. Budżetować można także czas, jako dobro, którym nie dysponujemy w nieograniczonej ilości. Szczególnie młodym ludziom wydaje się, że mają go nieskończenie wiele. Temat budżetowania czasu opiszę w innym wpisie. Budżetować możne także obejmować inne rzeczy, chociaż jest to raczej domena działalności firm.

Jeśli podobał Cię się artykuł, proszę Cie o polubienie profilu bloga na facebooku i tweeterze

Jeśli masz pytania lub nie zgadzasz się z przedstawionymi tezami proszę o komentarze.

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *