Menu Zamknij

Cel plan działanie

Jak ustalić cel plan działanie

Na początku jest wizja, która obrazuje w zarysie Twoje wymarzone, przyszłe życie. Często bliżej nieokreślone marzenie, które determinuje Twoją całą aktywność. Przedmiot tej wizji może być dowolny. Czy jest on związany z sukcesem, niezależnością finansową, wolnym czasem, lepszym zdrowiem, czy innym przez Ciebie wymarzonym przedmiotem jest bez znaczenia. Wizja poprzedza cel, plan i działanie.

Wizja to tylko ogólny obraz. Wszystkie wielkie i małe rzeczy zaczynają się jednak od wizji, ogólnego obrazu. Niezbędny jest jednak kolejny krok. Należy ją uszczegółowić. Definiujesz więc cel. Nie jest ważne czy funkcjonuje on wirtualnie, czy jest zapisany. Najpierw zaczynasz od zdefiniowania celów długoterminowych. Najlepiej, aby były określone i wyrażone w liczbach. Dzięki temu możesz je zmierzyć, możesz stwierdzić czy zostały one osiągnięte, czy też nie.

Do działania

Ustaliłeś już cele. W kolejnym kroku planujesz działania – oczywiście po to, aby osiągnąć cele. W pierwszym rzędzie musisz mieć plan długoterminowy czyli strategię. Niestety często stosowana strategia, to brak strategii. Zacytuję już chyba klasyka:

„Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, znajdziesz się w miejscu, w którym nigdy nie zamierzałeś być”

Niestety to stwierdzenie często się sprawdza. Bez precyzyjnego planu możesz nie osiągnąć celu. Każdy port będzie dla Ciebie niewłaściwy.

I w końcu chyba najistotniejsza sprawa. Realizowanie tego co założyłeś. Wydaje się, że jest to oczywiste. Sprawa jest jednak trudniejsza. Chyba każdy z nas zna osobę, który ma wielkie, świetne pomysły. Te wizje i pomysły są naprawdę porywające i zaraźliwe. Często słabością takiej osoby jest fakt, że jego celom i planom towarzyszy brak realizacji. Nawet jeśli zaczyna, nie kontynuuje tego co zaczęła.

“Realizacja zaplanowanej rzeczy często jest prosta, ale nie łatwa”

Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Każdy kto ma cel musi nastawić się na i skuteczną, i co ważniejsze systematyczną realizację swojego plan. Właśnie tutaj odbywa się faktyczne osiąganie celu i urzeczywistnianie planu. Motywacja, która na początku niesie na skrzydłach w pewnym momencie się kończy. Pozostaje tylko determinacja i systematyczne działanie. Kilka razy odkrywałem na nowo historię powstania firmy 3M. Nie wiem czy wiecie, ale jej założyciele pracowali bez wytchnienia 3 lata bez żadnej pensji. Mieli przed oczami tylko cel – jej rozwój. Po latach okazało się, że się opłaciło. Ta historia daje do myślenia. Ważne jest, aby w pewnym momencie powrócić do swojego celu. Skontroluj czy zbliżyłeś się do niego, a może po prostu uznaj, że został już zrealizowany.

cel plan działanie - o co tak właściwie chodzi jak skutecznie przeprowadzać działanie, jak powtarzać

Cały cykl “cel, plan, działanie” powinien być powtarzany. Kontrolujesz założenia oraz to co się wydarzyło. Wynik może przybierać tylko dwa stany. Osiągnąłeś cel, albo nie osiągnąłeś. Pierwszy wariant to sukces. Jeśli nie osiągasz celu, musisz sprawdzić co się stało, znaleźć przyczynę porażki. Czy skorygować plan, a może cel. Sytuacja zazwyczaj nigdy nie jest taka sama. Fakt, na który musisz zwrócić uwagę polega na tym, że w przypadku porażki może się okazać, że świetny plan z poprzedniego okresu, w przyszłości będzie do niczego. Sam decydujesz jaka powinna być Twoja droga.

Jeśli podobał Cię się artykuł to oczywiście proszę Cie o polubienie fanpage’a bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube.

Proszę także o Wasze także o opinie i komentarze.

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *