Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób banki decydują o tym kto dostaje kredyt, a kto nie. Z jednej strony występuje analiza twoich zdolność kredytowych, a z drugiej badana jest twoja historia kredytowa. Oczywiście zdolność kredytową bada bank, natomiast jeśli chodzi o historię kredytową, to bank zwraca się o pomoc do: Biura Informacji Kredytowej (BIK). Tematem tego artykułu będzie właśnie właśnie Biuro Obsługi Kredytowej. Podejrzewam, że jeśli kiedyś brałeś kredyt lub przynajmniej starałeś się o niego, prawdopodobnie zapoznałeś się już z tą nazwą. Co to jest BIK i jakie są jego najważniejsze zadania oraz czym jest historia kredytowa. Dowiesz się tego z poniższego wpisu.
W skrócie co to jest BIK
Najogólniej mówiąc, pomijając szereg szczegółów, BIK jest to instytucja, która gromadzi i udostępnia informacje na temat historii kredytów osób indywidualnych oraz przedsiębiorców. Krótka historia kredytów dotyczy kredytów branych w bankach, Skokach i firmach pożyczkowych. Dotyczy wszystkich kredytów zarówno tych spłacanych wzorcową, co oczywiste, ale przede wszystkim tych spłacanych nieterminowo, z opóźnieniami.
Tylko dygresja. Nie należy BIKu utożsamiać z BIGiem, czyli Biurem Informacji Gospodarczej, która jest instytucją wspierająca informacyjnie sprawy związane z dłużnikami, czy osobami zalegającymi ze spłatą zobowiązań.
Trochę historii
BIK bieg został założony w 1997 przez Związek Banków Polskich w celu kontrolowania kredytobiorców. Chodziło o dostęp do pełnej historii kredytowej podmiotów, które zaciągały lub próbowały zaciągać kredyty w różnych instytucjach. Czyli w dużym skrócie. Celem było uniknięcie sytuacji, w której kredytobiorca zadłuża się w jednym banku i na przykład nie spłaca kredytu, a następnie, mimo to dostaje kredyt w innym banku. Obecnie informacje o historii kredytowej są praktycznie dostępne dla każdej instytucji uwzględniając parabanki. Dodatkowo osoba fizyczna może sprawdzić swoją historię kredytową, ale o tym za chwilę.
Skąd nasze dane biorą się w Biurze Informacji Kredytowej
Nasze informacje trafiają do BIK już w momencie składanie wniosku kredytowego. Następnie comiesięcznie dane te są aktualizowane o oto: jak spłacamy raty kredytowe, czy w terminie, czy też nie itd. Na tej podstawie buduje się historia kredytowa naszej osoby. Wprowadzane dane świadczą o tym, czy jesteśmy rzetelnym kredytobiorcą, czy też wręcz przeciwnie.
Co znajdziemy w BIK
Znajdą się tam wszystkie informacje dotyczące wszystkich twoich rachunków kredytowych prowadzonych przez banki, Skoki ewentualnie instytucje parabankowe. De facto jest tam historia wszystkich twoich kredytów, limitów kredytowych w koncie, kartach kredytowych, czy nawet w zakupów na raty. Wszystkich danych z nimi związanymi. Jeśli ktoś jest rzetelnym kredytobiorcom, to oczywiście nie musi się niczego obawiać, wręcz przeciwnie, pozytywna historia kredytowa pomaga mu w sytuacji, gdy próbuje wziąć kolejny kredyt.
Oczywiście nierzetelni kredytobiorcy mają się czego obawiać, ponieważ ich historia kredytowa będzie widoczna dla ewentualnych kredytodawców. Będzie ona dla nich dyskwalifikująca lub co najmniej nie zachęci kredytodawców do dania im kolejnego kredytu. Jak to w finansach bywa ryzyko kosztuje. Oznacza to, że jeśli będziesz miał nie najlepszą historię kredytową, ale nie dyskwalifikującą, to na podstawie danych z BIK możesz otrzymać kredyt, ale będzie on droższy niż dla kogoś kto ma dobrą historię kredytową. Jest to szczególnie istotne przy kredytach hipotecznych gdzie kwoty kredytu są zdecydowanie większe niż przy kredytach konsumpcyjnych.
Osoby które nigdy nie brały żadnego kredytu, a chciałbym wziąć na przykład kredyt hipoteczny, również mogę znaleźć się w nieciekawej sytuacji. Powód jest oczywisty. Nie posiadając historii kredytowej, tak właściwie nikt nie wie jak będziesz się zachowywał podczas spłaty kredytu.
Stąd pierwsza Porada Rozpocznij budować swoją historię kredytową możliwe Wcześniej Na. niewielkie kwoty . J jeśli będziesz rzetelnie i solidnie spłacał na przykład przypadku zakupów na raty historia zbuduję się sposób prawidłowy. Analityk kredytowy na pewno wychwyci taką sytuację i odpowiednio więcej zapłacisz za kredyt.
Podsumowując. BIK zbiera o tobie następujące informacje:
- dane osobowe,
- historię dotyczącą wziętych kredytów (na ile lat, w jakiej walucie),
- historię terminowości spłat,
- obecny poziom zadłużenia
Scoring w BIK
BIK klasyfikuje kredytobiorców według odpowiednich kryteriów. Dla odpowiedniego kryterium przydzielone są punkty. BIK posiadając dane nowego kredytobiorcy, jego dane osobowe, dane o wykształceniu zawodzie stanie cywilnym posiadanym ubezpieczeniu itd. jest w stanie bardzo szybko zwrócić informację ryzyku kredytowym. Taka szybka klasyfikacja jest możliwa dzięki systemu scoringu, który jest prowadzony przez BIK. Można bardzo szybko ocenić kredytobiorcę w skali punktowej. Generalnie działa to w ten sposób, że porównuje się osoby o tym samym (podobnym) profilu w stosunku do innych osóbo podobnym profilu. Wiadomo lub wychodzi się z założenia, że statystycznie będą oni zachowywali się mniej więcej tak samo.
Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK
Obecnie każda osoba jest w stanie sprawdzić swoją historię kredytową w BIK. Naturalnie jest to obwarowane szeregiem obostrzeń, ale raz na pół roku każdy z nas może taki raport za darmo uzyskać. W tej formie jest on nieco okrojony. Trudno będzie na jego podstawie ocenić historię kredytową. Raport precyzyjny, z obliczonym scoringiem jest już oczywiście płatny. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze warto sięgnąć po taką formę wiedzy na swój temat tym bardziej, że jest on za darmo. Formularz znajdziesz na stronie BIK.
Dodatkowe możliwości w BIK
Jak wiadomość świat nie stoi w miejscu i wszystko się rozwija lub przynajmniej powinno. Podobnie jest z możliwościami jakie daje nam BIK. Poniżej kilka ważnych funkcji, które mogą się okazać przydatne dla przysłowiowego “szarego Kowalskiego”. Dotyczą one między innymi zapobieganiu, w szczególności bulwersujących przypadków kradzieży danych oraz branie na podstawie tych danych kredytów. Oczywiście przykrą konsekwencją jest, że kredytodawca finalnie przychodzi do niewinnej osoby, której to dane zostały skradzione. Poniżej przedstawiam możliwości ochrony własnego majątku przed oszustami – dzięki BIK. Są one oczywiście płatne, jednak koszt tej ochrony jest niewspółmiernie mały do potencjalnych strat. Zatem jakie mamy możliwości:
- Alert BIK w przypadku próby wzięcia kredytu na twoje dane. Jak już wcześniej zostało powiedziane, każdy wniosek kredytowy jest sprawdzany w BIK. To, że każda potencjalna próba wzięcia kredytu na twoje dane, zostaje skierowana do BIK już wiemy. Hipotetycznie, jeśli twoje dane zostały wykradzione i włączysz funkcję: Alert w BIK, to otrzymasz informację o takiej próbie. W takiej sytuacji kontaktujesz się z BIK i blokujesz wniosek kredytowy. Jeszcze tylko dodatkowa informacja, iż Alert BIK, o którym tutaj mowa dotyczy nie tylko wniosków kredytowych, ale także na przykład abonamentów komórkowych. W prosty sposób zapobiegasz wyłudzeniom kredytu na swoje dane.
- Zastrzeżenie kredytowe. Wartościową funkcją jest także możliwość zablokowanie wzięcia jakiegokolwiek kredytu na swoją osobę. W sytuacji, gdy podejrzewasz, że twoje dane osobowe mogły zostać wykradzione, możesz zablokować, oczywiście na odpowiedni okres czasu, możliwość udzielania kredytów na twoje na twoją osobę. Jak wiadomo każda instytucja, która udziela kredytu zadaje zapytanie do BIK. W sytuacji gdy masz taką usługę włączoną, mam na myśli zastrzeżenia kredytowego, kredyt nie będzie udzielony. Oczywiście żeby nie było tak kolorowo ta funkcja i tym samym uniemożliwienie wzięcia kredytu na twoją osobę działa tylko w instytucjach, które przystąpiły do systemu zastrzeżenia kredytowego. Oczywiście gdy będziesz chciał wziąć kredyt zawieszasz na chwilę tą blokadę, a później ponownie aktywujesz. Usługa ta jest płatna. Po zakończeniu abonamentu twoje zastrzeżenie kredytowe przestaje działać.
- Zastrzeganie dokumentów. Funkcja ta jest prowadzona przez Związek Banków Polskich, jednak istnieje możliwość korzystania z niej z poziomu BIK. Ta darmowa funkcja jest szczególnie istotna z uwagi właśnie na zagrożenie kradzieży danych osobowych i potencjalnego niebezpieczeństwa, niebezpieczeństwa wzięcia na twoje dane kredytu. Podkreślam jest to funkcja darmowa stad i należy z niej korzystać.
Na zakończenie
Mam nadzieje, że ten krótki wpis dał ci najprostszy obraz jak funkcjonuje BIK. Więcej danych uzyskasz z samej strony BIK oraz z literatury fachowej.
Jeśli masz pytania, nie zgadzasz się z przedstawionymi tezami proszę o komentarze. Proszę Cię oczywiście o polubienie fanpaga na FB i Twitterze oraz kanału na YouTube.
Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:
- Matematyka jest bezlitosna
- Czy ty już oszczędzasz? Stan oszczędności Polaków
- Naucz dziecko obchodzić się z pieniędzmi
- Co to jest inflacja i czy zawsze jest niebezpieczna dla Twoich pieniędzy?
- Efekt piły, czyli jak nieefektywnie pracujemy
- Rodzaje kart płatniczych podsumowanie
- “Doradca finansowy” co musisz o nim wiedzieć
- Ile jest wart twój majątek netto i jak go policzyć
- Krzywa uczenia i krzywa zapominania
- Co właściwie oznacza RRSO (kalkulator)
Ok. Nie wiedziałem, że to tak wygląda.