Menu Zamknij

Co to jest model biznesowy?

Model biznesowy

Blog, który czytasz jest o pieniądzach i o czasie, którym dysponujemy lub chcielibyśmy dysponować. O czym będzie w tym wpisie? Część z Was prowadzi, a może dopiero będzie prowadzić własny biznes, ewentualnie zastanawia się nad własnym biznesem. Nawet jeśli pracujesz na etacie na pewno, chociaż raz o tym pomyślałeś. Jeśli rozpoczynasz już swój biznes lub co najmniej myślisz o tym, powinieneś zacząć od jednej szalenie ważnej rzeczy. Jest ona podstawą każdej działalności gospodarczej. Chodzi o model biznesowy zwanym inaczej modelem prowadzenia działalności. Chodzi o to, jak będziesz zarabiał, na podstawie jakiego modelu matematycznego (finansowego).

Co model biznesowy ma do Twojego biznesu?

Bardzo ważną rzecz. Jeśli myślisz o swoim własnym biznesie, to musisz wiedzieć jak będziesz zarabiał pieniądze. Zazwyczaj tak rozpoczyna większość firm. Rozpoczynają od wymyślenia pewnego sposobu zarabiania. Takie zazwyczaj są początki. Chociaż uwaga. Jeśli ktoś rozpoczyna bez tej wiedzy lub ustaleń, raczej na pewno poniesie porażkę. Zatem musisz wiedzieć jak będziesz zarabiać pieniądze, jeśli chcesz być przedsiębiorcą.

Model biznesowy w największym skrócie to sposób w jaki będziesz zarabiał.

Zazwyczaj możesz korzystać z pewnego istniejącego już modelu, których jest sporo. Możesz także wymyślić swój własny model zarabiania. Tutaj musisz się zatrzymać. Musisz zdecydować czy skorzystasz z już istniejącego modelu, z którego korzysta sporo osób będących lub mających się stać twoją konkurencją. Tak będziesz zarabiał konkurując jednocześnie z innymi. Naturalnie będziesz się musiał wyróżnić, ale to już jest temat na inny wpis. Możesz także wymyślić zupełnie nowy sposób zarabiania, jak to się dzieje przy okazji dzisiejszych startupów. Mamy zatem:

  1. Imitację (użycie już istniejącego modelu biznesowego),
  2. Inowację (wymyślenie nowego modelu biznesowego).
Model biznesowy na www.prostoopieniadzach.pl jak to działa i o co chodzi

Imitacja

Jeśli naśladujesz (lub chcesz naśladować) już istniejący sposób zarabiania stosujesz imitację. Taki model biznesowy z natury rzeczy daje mniejszy dochód, ponieważ inni już go używają, ale jedno jest pewne – ten model działa. Teoretycznie możesz zarabiać mało, ale będziesz zarabiać. Oczywiście może się zdarzyć, że dochodowość modelu może być już taka mała, że mimo, iż na modelu się zarabia to jednak marże są już tak niewielkie, że w rzeczywistości nie jest on już zyskowny. Charakteryzują się tym pewne już mocno rozwinięte branże w szczególności łatwe do naśladowania, z niską barierą wejścia. 2% marży może oznaczać, że już nie będziesz zarabiał.

Innowacja

Z drugiej strony możesz wymyślić swój własny model zarabiania – innowacyjny. Jest to inna droga. Z jednej strony nowy model biznesowy może przynieść Ci o wiele większe marże, jednak z drugiej strony jest ryzyko, że taki model może w ogóle nie zadziałać. Oczywiście jako pierwszy możesz liczyć na wielkie (i to dosłownie) marże. Z czasem prawdopodobnie twój sposób zarabiania będzie kopiowany przez inne podmioty, a marże zaczną spadać. W obecnych czasach nowe modele biznesowe charakteryzują przede wszystkim branżę IT. Startupy w dużej mierze tworzą nowe modele biznesowe.

Nowy model biznesowy

Do nowych modeli z branż IT, które odniosły wielki sukces zaliczę oczywiście: Amazon, Google czy Facebook. Oczywiście nie można nie wspomnieć o szeregu firm korzystających z innych dobrodziejstw(modeli) funkcjonujących w internecie. Wyróżnić można takie modele internetowych biznesów:

  • model brokera – czyli organizator wirtualnych rynków,
  • różne typy reklamy internetowej,
  • model pośrednika informacji – zarabianie pieniędzy na odpłatnym oferowaniu różnych informacji,
  • model kupca, czyli sprzedaż produkowanych przez siebie produktów,
  • sieci afiliacyjne,
  • model wirtualnej wspólnoty,
  • model subskrypcji – płatność za czasowy dostęp do pewnych szczególnych danych
  • inne
Startup to w większości przypadków nowe modele biznesowe

Marża

W zależności od modelu, czyli sposobu zarabiania, Twoja firma będzie się szybciej lub wolniej rozwijać, przynajmniej tego jej życzę. Oczywiście, aby model biznesowy działa, musi być oparty na tym, aby generować dodatnią marżę czyli:

przychody – koszty = dodatnia marża

lub

cena sprzedaży – cena zakupu = dodatnia marża

Może się zdarzyć, że wydawałoby się dobry nowo wymyślony model nie będzie dawał dodatniej marży. Może się także wydarzyć, że dane modele mogą się “skończyć” i nie będą już dawały marży. Większość firm, jeśli firma chce funkcjonować prawdopodobnie musi działać w kilku modelach biznesowych na wypadek takiej sytuacji.

Zakończenie

Wszystkie biznesy działają na bazie jakiś modeli biznesowych. Wszystkie muszą zarabiać i być oparte na matematycznej zależności, czyli poniesione koszty muszą być mniejsze niż profity. To jakiego modelu chcesz użyć może mieć znaczenie dla tego czy twój biznes przetrwa, jak długo, w jakim regionie, w jakiej branży, czy osiągniesz sukces.

Jestem świadom, że jest to tylko czubek góry lodowej jeśli chodzi o ten temat. Będę zadowolony jeśli wpis ten okaże się dla Ciebie przydatny. Oczywiście proszę Cię o polubienie profilu bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube

Jeśli masz pytania lub nie zgadzasz się z przedstawionymi tezami proszę o komentarze.

Poniżej inne moje wpisy, które z całą pewnością Cię zainteresują:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *