Znakiem czasu jest coraz większa ilość plastikowego pieniądza w portfelach. Coraz więcej kart kredytowych, debetowych czy też prepaidowych, rabatowych itd. Coraz większa ilość plastikowego pieniądza powoduje, że zajmuje on coraz większą ilość miejsca w portfelach. Konsekwencją zmniejszającej się ilości wolnego miejsca musiało być powstanie wirtualnej karty kredytowej. Co to jest wirtualna karta kredytowa?
Natura wirtualnej karty kredytowej
Karta kredytowa tak właściwie nie musi być w formie plastikowej. Głównym zamysłem stosowania kart wirtualnych jest potrzeba stosowania ich w internecie i jest to praktycznie jedyny powód ich powstania. W realu nie można ich użyć. chodzi o sklepy internetowe, czy usługi opłacane drogą internetową. Karta taka funkcjonuje praktycznie tak samo jak fizyczna materialna karta. Posiada cechy charakteryzujące także realną kartę:
- numer ją identyfikujący
- kod CVV/CVC
- datę ważności
Rodzaje kart wirtualnych
Czym się różnią wirtualne karty od tradycyjnych. Tak właściwie nie chodzi tylko o karty kredytowe. Wyróżnić można wirtualne odpowiedniki rzeczywistych kart:
- wirtualna karat kredytowa – funkcjonująca, jak rzeczywista karta kredytowa,
- wirtualna karta debetowa,
- wirtualne karty prepaid.

Dlaczego warto używać wirtualnych kart kredytowych?
Na każdą kartę wirtualną można wpłacić określoną ilość pieniędzy. Przypominają one nieco karty prepaid. Dzięki niej, kupując w sklepie internetowym możemy przekazać tylko określoną ilość pieniędzy (dostępną na karcie). W ten sposób można się zabezpieczyć na okoliczność, gdybyś ktoś “po drugiej stronie” chciał skorzystać z twojej karty. W sytuacji próby oszustwa i dostępu do danych Twojej wirtualnej karty, nie będzie możliwości z niej skorzystać, ponieważ nie będzie na niej środków. Taka karta staje się poniekąd buforem pomiędzy twoim kontem, a np sklepem internetowym.
Czym cechują się wirtualne karty kredytowe?
Jak większość produktów wirtualnych i wirtualna karta kredytowa charakteryzuje się podobnymi cechami. Zaliczyć do nich można:
- Niskie koszty. Ten aspekt prawdopodobnie sam przewidziałeś. Koszt założenia to około 15PLN.
- Szybkość założenia karty kredytowej. Praktycznie do maksymalnie 24h zakłada się taką kartę. Po jej założeniu można ją doładować i korzystać z niej w internecie. Oczywiście czas ten zależy od wystawiającego ją banku.
- Dzięki temu, że nie posiadasz na wirtualnej karcie stałej kwoty pieniężnej ryzyko niekontrolowanego wykorzystania takiej karty jest małe. Poziom bezpieczeństwo jest wysoki – to ty decydujesz ile pieniędzy umieszczasz na karcie. Możesz każdorazowo przed transakcją uzupełnić ją tylko pożądaną kwotą.
- Może być świetnym rozwiązaniem dla dzieci. Przekazujesz im tylko określoną kwotą pieniędzy.
- I najoczywistsza sprawa – nie zajmuje miejsca w portfelu
Popularność z kart wirtualnych powoduje, że można z nich korzystać coraz częściej w rzeczywistych sklepach, nie tylko wirtualnych.
Wadą może być fakt, że za każdym razem musimy ją doładować, co powoduje uciążliwość z jej korzystania. Innym problemem mogą być ewentualne problemy z jej opłatami.
Na zakończenie
Rzeczywistość pokazuje, że prawdopodobnie nie uniknie się postępu w rozwoju instrumentów finansowych. Zgodnie z postępującym trendem coraz więcej narzędzi i instrumentów z realnego świata będzie przenoszonych do internetu.
Jeśli podobał Cię się artykuł to oczywiście proszę Cie o polubienie profilu bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube.
Jeśli masz pytania lub odmienne opinie proszę o komentarze.
Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:
- Matematyka jest bezlitosna
- Ile pieniędzy zarobisz w ciągu całego życia?
- Efekt Krugera-Dunninga, czyli zaczynamy się skutecznie uczyć
- Co to jest inflacja i czy zawsze jest niebezpieczna dla Twoich pieniędzy?
- Efekt piły, czyli jak nieefektywnie pracujemy
- Rodzaje kart płatniczych podsumowanie
- “Doradca finansowy” co musisz o nim wiedzieć
- Ile jest wart twój majątek netto i jak go policzyć
- W e-biznesie liczy się tylko wynik
- Co właściwie oznacza RRSO (kalkulator)