Menu Zamknij

Czy doskonałe narzędzie inwestycyjne może istnieć?

Czy wiesz, że doskonałe narzędzie inwestycyjne nie może istnieć. Nie ma w tym nic niezwykłego. Dlaczego tak się dzieje, że nawet skuteczne metody w pewnym okresie czasu dają dobre wyniki, to jednak w dłuższym wymiarze tracą tą cechę i stają się jak każda inna metoda skuteczne tylko od czasu do czasu. Przebieg tego zjawiska tłumaczy się za pomocą kalendarza inwestycyjnego. Powstaje wówczas pytanie, która metoda w danym okresie czasu jest skuteczna.

Doskonała metoda inwestycyjna

Zapewne dotarły do Was już kiedyś informacje na temat jak należy inwestować? Czasami na FB lub w innych mediach wyświetla mi się reklama, w której ktoś informuje o tym, że przekaże informację o tym jak należy inwestować. Prawidłowo, z sukcesem, zawsze skutecznie. Nie twierdzę, że nie można określić zasad prawidłowego inwestowania. W domyśle tej reklamy tkwi jednak sugestia, że można pozyskać wiedzę o jakiejś „dobrej” metodzie inwestycyjnej, która umożliwi zdobycie przewagi nad innymi inwestorami. Jak większość z Was podchodzę sceptycznie do takich informacji. Dlaczego taka metoda nie może lub raczej nie powinna istnieć. Wytłumaczyć to można za pomocą zjawiska, które nazywa się kalendarzem inwestycyjnym. Na czym ono polega?

Kalendarz inwestycyjny

Odniosę je do rynków kapitałowych, chociaż ta zależność dotyczy także rynków nieruchomości, walutowych i prawdopodobnie także większości pozostałych, gdzie cena kupowanych i sprzedawanych dóbr zmienia się w czasie.
Wyobraźmy sobie, że rzeczywiście pojawia się genialne narzędzie inwestycyjne, które daje roczną stopę zwrotu na akcjach na poziomie 20% w skali roku w obecnych warunkach. Brzmi dobrze? Magiczna metoda funkcjonuje. Po pewnym czasie zaczyna ona być stosowana także przez szereg innych inwestorów. Dziennikarze ekonomiczni przedstawiają ją jako skuteczną. Pojawia się szereg artykułów, podcastów, filmów. Wyobraźmy sobie, że w pewnym momencie wszyscy poznają tą metodę i zaczynają inwestować w ten właśnie sposób. Świat powinien się stać piękny, jednak życie nie jest takie proste. Jeśli wszyscy zaczną używać tej samej metody w tym samym momencie, to jej skuteczność spadnie do nieistotnego poziomu lub też ktoś zacznie tracić pieniądze.

Doskonałe narzędzie inwestycyjne na blogu prostoopieniadzach.pl

Czy wszyscy mogą zarabiać w tym samym momencie w ten sam sposób?

Jest sprawą oczywistą, że wszyscy nie mogą cały czas zarabiać w ten sam sposób. Ktoś musi ponieść stratę. Pojawi się w tym momencie zjawisko polegające na tym, że jeśli użycie danej metody jest ciągle skuteczne w danym momencie, to finalnie wszyscy inwestorzy będą starali się użyć tej metody na chwilę przed wszystkimi. Jeśli pojawiłoby się rzekomo doskonałe narzędzie lub metoda dająca duży zysk można być pewnym, że wkrótce wszyscy zaczną z niej korzystać starając się osiągać zysk przed innymi. Docelowo spowoduje to jej malejącą skuteczność.

Doskonała metoda zarabiania w realnych biznesach

Zapewne zauważyliście, że podobny mechanizm dział także w warunkach realnych biznesów. Zazwyczaj nowe modele biznesowe dają duże marże. Świetnym przykładem mogą być start-upy, które tworzą zupełnie nowe rynki (oczywiście te, które zafunkcjonowały z sukcesem). Początkowe duże marże maleją z czasem, z powodu pojawiającej się konkurencji do poziomu 2-3%, czyli bardzo niskich poziomów. Powoduje to, że będą wówczas w stanie przeżyć tylko ci najsprawniejsi narażając się i tak na spore ryzyko. Świetnie te zależności opisał Michael E. Porter prezentując siły działające w danym sektor rynku. Wkrótce pojawi się wpis na ten temat.

Czy jednak doskonałe narzędzie inwestycyjne nie istnieje?

Oczywiście jeśli ktoś wymyśliwszy genialną metodę nie poda jej do publicznej wiadomości może cały czas korzystać z jej dobrodziejstw. Jest to oczywiście możliwe w szczególności w przypadku realnych biznesów gdzie wachlarz możliwych działań jest o wiele większy niż na rynkach kapitałowych. Jednak skala ich działania będzie stała wówczas na przeszkodzie w ukryciu takiej metody. Nie żyjemy przecież w próżni i ludzie dookoła obserwują naszą aktywność, nawet jeśli wydaje Ci się że działasz w tajemnicy.

Podsumowując waszej ocenie pozostawiam to jak zinterpretujecie i odpowiecie sobie na pytanie czy idealna technika może istnieć i czy ulegnie w czasie degradacji, czy można na niej zarabiać długie lata czy tylko przez chwilę.

Jeśli podobał Cię się artykuł proszę Cię o polubienie fanpage bloga na FB i Twitter

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *