Menu Zamknij

Dlaczego najchętniej inwestuję w spółki dywidendowe

Jak inwestować w spólki dywidendowe

Inwestowanie w akcje jest czynnością trudną. Nie oszukujmy się. Nawet jeśli można wskazać w danym momencie skuteczne metody inwestycyjne to można być pewnym, że już wkrótce skuteczne nie będą. Statystyki pokazują, że w szczególności aktywne inwestowanie prędzej, czy później kończy się stratami. Oczywiście sam tak inwestowałem. Oczywiście wielkiego sukcesu nie było. Dlaczego najchętniej inwestuję w spółki dywidendowe.

Kilka powodów porażek inwestycji w akcje

Na ten akurat temat można naprawdę wiele napisać. Źródeł porażek w inwestycje w akcje na giełdzie można wskazać wiele. Różnych, w różnych okresach czasu. W szczególnie po fakcie analitycy są w stanie świetnie opisać te przyczyny. Gorzej przed inwestycją. Ale do rzeczy jakie są powody, przez które nie jesteś w stanie osiągnąć sukcesów w inwestycje w akcje licząc na zyski wynikające z różnic w cenach.

Nie jesteś w stanie przetwarzać wszystkich danych.

To chyba jeden z podstawowych powodów porażki w inwestycjach w akcje. Chyba nikt nie stara się tego robić. Nie tylko jeśli chodzi o informacje pochodzące z polskiej giełdy i polskiej gospodarki obserwując tylko szczątkowe informacje z całego świata. Mimo wielkich chęci trudno jest je wszystkie obserwować nie wspominając o ich analizie.

Problem analizy danych i ich interpretacji

Jeśli nawet udałoby nam się pozyskać te wszystkie informacje z polityki, gospodarki to co możemy z nimi zrobić? Czy jesteśmy w stanie je odpowiednio przetwarzać i analizować? Czy posiadasz odpowiednią wiedzę i doświadczenie w ich stosowaniu? Szczerze mówiąc nie znam obecnie osób, które analizują poszczególne akcje przez pryzmat ich sytuacji ekonomicznej, oceniając potencjał wzrostowy ich cen. Wszyscy wiedzą, że sytuacje gdy ceny rokujących akcji spadają, a słabych rosną nie czymś rzadkim. Osób analizujących wykresy jest sporo, jednak efekty tej analizy są zdecydowanie dyskusyjne. Po fakcie analiza techniczna jest bardzo prosta, jednak konia z rzędem temu kto będzie potrafił na podstawie wykresów typować odpowiednie akcje do zakupu.

Prawdziwość danych

Na rynkach kapitałowych funkcjonują analitycy, którzy z pewną cyklicznością prezentują swoje opinie zachęcając lub zniechęcając do inwestycji w te czy inne akcje. Analitycy Ci przedstawiają pozytywne lub negatywne cechy tych inwestycji. Pytanie, które się wówczas pojawia to: czy rzeczywiście należy w nie zainwestować, czy też jest to tylko działanie na rzecz jakiegoś dużego podmiotu, który np. chce się zyskownie pozbyć danych akcji. Dyskusja w tym pryzmacie praktycznie przez cały czas trwa wśród inwestorów. Czas rzeczowych i co najważniejsze pewnych analiz chyba już dawno się skończyły, jeśli w ogóle kiedykolwiek istniały.

Kiedyś przeprowadzono następujące badanie (nie przypomnę sobie źródła ani czasu). Pytanie brzmiało: czy należy kupować akcje, które są rekomendowane w mediach oraz czy należy je sprzedawać jeśli wydawane są negatywne rekomendacje. Wyniki oczywiście statystycznie pokazały tendencję wśród inwestorów, że jeśli rekomendacje są pozytywne, zachęcające do kupowania akcji, to należy je sprzedawać i odwrotnie jeśli rekomendacje są negatywne, należy je kupować.

W pewnym sensie to pewne uproszczenie w myśleniu, bo jednak jest pewna ilość spółek wykazuje się cały czas dobrymi wynikami i niezależnie od rekomendacji ich ceny rosną (rekomendacje są zazwyczaj wówczas pozytywne).

Podsumowując ten punkt, czy wiecie, że pasywne inwestowanie jest bardziej opłacalne niż aktywne. Może to być zaskakujące ale większość menadżerów prowadzących fundusze inwestycyjne nie jest w stanie pobić np. wyników osiąganych przez indeks WIG. To oczywiście szerszy temat.

Dlaczego należy inwestować w spółki dywidendowe

W tym całym nadmiarze informacji, żeby nie użyć sformułowania smogu informacyjnego wydaje się, że najbardziej sensowny jest odmienny sposób postępowania.

W pewnym momencie podczas moich wieloletnich inwestycji odkryłem pewną sposób postępowania. otóż inwestycje w spółki dywidendowe. Co to jest spółka dywidendowa. Można przyjąć, że jest to spółka, która cyklicznie co roku wypłaca część swojego zysku swoim akcjonariuszom. Niezależnie od zmieniających się cen akcji, koniunktury, stanu gospodarki regularnie otrzymujesz pieniądze od swojego kapitału. Proste nieprawdaż. Niestety w Polsce nie ma większych doświadczeń w tym zakresie. Odwrotnie w USA, W.Bryt, Francji akcje spółek dywidendowych są często przekazywane z pokolenia na pokolenia, przez cały czas generując pasywne zyski. Przykładowo w USA 5% dochodów wszystkich obywateli, to właśnie zyski pochodzące z dywidend.

Na polskiej giełdzie trudniej o spółki, które regularnie płacą dywidendy (w rozsądnych cenach). O jakie spółki chodzi mówiąc o spółkach dywidendowych. To nie są spółki, które czasami, podkreślam czasami wypłacają dywidendy. Część spółek co pewien czas płaci dywidendy. Chodzi mi o firmy, które REGULARNIE płacą dywidendy z naciskiem na słowo regularnie. Przyznaję, że w Polsce paradoksalnie inwestycje w spółki dywidendowe, nie jest to szczególnie popularna metoda inwestycji. Przyznaję, że z moich znajomych (tych nie interesujących się giełdą),tak właściwie nikt o niej nie wie,

Zarysowaliśmy już powody, dlaczego inwestycje w akcje, licząc na zyski ze zmiany ich cen są skazane na porażkę. Czas na przyjrzenie się opłacalności w spółki, które płacą dywidendy, najlepiej regularnie, co roku. Przyjrzyjmy się dlaczego korzystniej jest inwestować w spółki dywidendowe.

Inwestycje w spółki dywidendowe jest proste

Korzyści z inwestycji w spółki dywidendowe

Do rzeczy zatem. Jakie są korzyści inwestycji w spółki dywidendowe.

  1. Zabezpieczenie przed inflacją. Spółki dywidendowe są świetnym zabezpieczeniem przed inflacją.. Ma to szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, gdzie inflacja może dopiero się rozpędzać. Praktycznie zerowe stopy procentowe nie dają zarobić na lokatach, a dywidendy zazwyczaj są zdecydowanie kilkuprocentowe.
  2. Dyscyplina zarządów. Spółka dywidendowa, a raczej jej władze, które przyjęły ten model zarządzania, charakteryzują się (lub powinny cechować się) następującymi cechami: dyscyplina, unikanie ryzykownych transakcji, nacisk na redukcję kosztów. generalnie wszystkie, które mogłyby zagrozić polityce dywidendowej umożliwiającej jej coroczne wypłacanie.
  3. Dobre samopoczucie. Jest to może nieco zaczepne sformułowanie, ale tak właściwie to inwestor kupujący akcje z założeniem czerpania zysków z dywidend otrzymuje spokój ducha i pewne uodpornienie się na wahania kursów. Dla inwestorów, którzy nie są zainteresowani codziennym sprawdzaniem notowań kursów z całą pewnością jest to dobre rozwiązanie. Konsekwentna polityka dywidendowa jest bardzo dobrym magnesem dla konserwatywnych inwestorów.
  4. Zachęta dla dużych inwestorów. Jest oczywiste że pewne spółki dywidendowe zachęcają do zakupu większych i mniejszych inwestorów, tych którzy orientują się w realiach rynków kapitałowych. Należy zaznaczyć, że dobra polityka dywidendowa jest jedną z pewniejszych rzeczy na giełdzie. Poważni inwestorzy dają swoimi działaniami przykład tym mniejszym.
  5. Właściwie gdyby patrzeć na zakładaną nieuchronność wypłaty dywidend, można stwierdzić, że po kilku, kilkunastu latach wartość spółek “spłaci się” z samych dywidend. Oczywiście warunkiem jest systematyczna wypłata dywidend przez daną spółkę. Jest zrozumiałe, że po spłacie wartości akcji kolejne dywidendy są już czystym zyskiem.
  6. W szczególności w obecnych czasach spółki dywidendowe są świetną alternatywą dla obligacji, czy lokat które nie przynoszą żadnych zysków. Dodając do tego inflację, realnie przynoszą one straty.
  7. Spółki dywidendowe są przedmiotem zainteresowania funduszy które inwestują tylko w spółki dywidendowe. Oznacza to, że daje to dodatkową szansę dla inwestorów na zysk także z różnic w kursach, oprócz samych dywidend. Tym bardziej, że popularność tych funduszy rośnie na całym świecie.
  8. Ciekawym zjawiskiem przemawiającym na korzyść spółek dywidendowych, w stosunku do innych akcji jest fakt, że w całej historii polskiej giełdy żadna z tych spółek nie zbankrutowała. Wydaje się, że wspomniana wcześniej dyscyplina zarządów, walka z kosztami, uważanie na dyscyplinę budżetową i inne aspekty finansowe działania spółki powodują taki efekt.
  9. Patrząc w perspektywie długoterminowej spółki tego typu charakteryzujące się minimalnym ryzykiem bankructwa mogą być świetną inwestycją, tak właściwie to mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. O ile rozwiązanie tego typu nie jest specjalnie popularne w Polsce, to jednak na rozwiniętych rynkach jest zjawiskiem dość powszechnym. Szczególnie dobrą cechą takich inwestycji jest fakt corocznej wypłaty części zysków.

Kończąc

Biorąc pod uwagę, że praktycznie nie da się przewidzieć przyszłych cen akcji, to przy właściwej polityce dywidend zarządów spółki takie mogą przyciągać dużą ilość inwestorów taką właśnie postawą. Nie da się ukryć, że jeśli można cokolwiek przewidywać na giełdzie, to powtarzające się, wypłacane co roku dywidendy. Stanowią one cały czas silny magnes dla profesjonalnych, ale także małych inwestorów.

Jeśli powyższy wpis zainspirował Cię do naprawy swoich finansów zapraszam Cię także na profil mojego bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube.

Poniżej inne moje posty:

2 Komentarze

  1. Emil

    Drobni inwestorzy posiadają akcje spółek skarbu państwa, które osiągają duże zyski i oczekują w związku z tym jakiejś dywidendy, tu nic takiego nie następuje. Dlaczego firmy skarbu państwa nie wypłacają dywidendy? Byłbym wdzięczny za jakieś wyjaśnienie.
    Emil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *