Menu Zamknij

Ekonomiczne uzasadnienie wypłacania dywidend

Czy zastanawiało Was kiedyś dlaczego jedne firmy płacą dywidendy, a inne nie? Ten wpis odpowie na to pytanie. Jakie jest ekonomiczne uzasadnienie dla wypłacania dywidendy oraz rzeczywistość, która może mieć więcej wspólnego z polityką. Wypłacanie dywidend zależy w dużej mierze od stóp zwrotu jakie bez ryzyka można uzyskać na rynku oraz niestety polityki firmy.

Czy warto wypłacać dywidendę

Oczywiście powiem, że wszystko zależy od punktu widzenia. Dywidenda jako część zysku do podziału, wypłacana akcjonariuszom jest generalnie pożądanym zjawiskiem przez inwestorów. Otrzymują oni realne pieniądze oprócz posiadanych akcji. Fakt, że po wypłacie dywidendy cena notowanych na giełdzie papierów wartościowych spada, właśnie o poziom dywidendy zazwyczaj nie robi na nich wrażenia. Po pewnym czasie ceny takich akcji zazwyczaj wracają do bazowego poziomu. Nie jest zatem zaskoczeniem, że realny pieniądz na rachunku jest tym, co inwestorzy chcą otrzymywać. Wiadomo cena akcji może spaść, a pieniądze na rachunku zawsze są pieniędzmi. Z drugiej strony, często duzi akcjonariusze posiadający realną władzę w spółce, mają szereg metod, za pomocą których mogą nie wypłacać dywidend, a jednocześnie otrzymywać korzyści z posiadania samych akcji. Jest naprawdę sporo sposobów i kontrolowane przez nich zarządy często ich używają. Ten wpis nie jest jednak o tym.

Jakie warunki muszą spełniać firmy, aby wypłacać dywidendy

Zatem pierwszym warunkiem, aby spółki kapitałowe wypłacały dywidendy, to muszą posiadać niepodzielony zysk, wykazany w sprawozdaniach finansowych. Naturalnie kategoria zysku jest bardziej skomplikowana. Skutek dobrej kondycji przedsiębiorstwa stanowi jednak tylko zapis księgowy. Nie stanowi on stanu posiadanych przez firmę pieniędzy. Ale dość tej teorii. Kolejnym warunkiem musi być wola władz firmy, czyli przedstawicieli największych akcjonariuszy, aby wypłacić dywidendę, a to wcale nie jest już tak oczywiste.

Ekonomiczne uzasadnienie wypłacania dywidend w blogu www.prostoopieniadzach.pl to rzetelna i łatwo dostępna wiedza

Ekonomiczny sens wypłacania dywidend

Zacznijmy od tego co jest celem działania przedsiębiorstwa. Wcale nie zarabianie pieniędzy, jak uważa spora część inwestorów. Celem jest zwiększanie wartości firmy. Co to oznacza dla konieczności wypłaty dywidendy? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Jeśli w firmie pojawi się zysk wypracowane za wcześniejsze okresy, to może zwiększać wartość firmy lub być wypłacany akcjonariuszom w postaci dywidendy. Pozostawianie zysku w firmie jest sensowne gdy można go zainwestować w jakiś projekt w firmie, który przyniesie stopę zwrotu wyższą niż powszechnie uzyskiwana na rynku. Jeśli stopa zwrotu jaką może osiągnąć firma inwestując te pieniądze wewnątrz firmy jest niższa w stosunku do inwestycji jakie mogą osiągnąć akcjonariusze inwestując np. w lokatę to wówczas władze firmy powinny wypłacić te pieniądze w postaci dywidend. Tylko tyle i aż tyle.

Jak wygląda rzeczywistość

Oczywiście często polityczne działania powodują, że dywidendę się wypłaca lub też wręcz przeciwnie robi się wszystko, aby nie zapłacić dywidendy. Jak wspomniałem, niestety pieniądze można wyprowadzać z firmy na różne sposoby. Naturalnie wszystko zależy od zarządu. Są spółki akcyjne notowane na rynkach kapitałowych, które mają bardzo rozsądne władze. Niestety są też takie, które zachowują się wręcz przeciwnie. Przyszłość dywidend w firmach jest często niewiadomą. Przewidując mniej lub bardziej niespodziewane przeciwności w przyszłości spółki mogą nie wypłacać dywidend licząc, że wykorzystają niepodzielone zyski w przyszłości do ochrony spółki. Często jest to prawdą, ale czasem także wymówką. Ekonomiczne uzasadnienie wypłacania dywidend często nie ma miejsca, ustępują polityce jaką prowadzi firma.

Nie zmienia to faktu, że spółki wypłacające regularnie dywidendy zazwyczaj należą do popularniejszych. Wydaje się że rok 2020 nie będzie odmienny w tej kwestii.

Jeśli podobał Ci się wpis, to proszę Cię o polubienie fanpage bloga na FB i Twitter

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

4 Komentarze

  1. Emil

    Witam,

    Wszystko wydaje się piękne ale co jak wartość akcji spadnie i nie będzie możliwości odzyskania włożonych pieniędzy? Jak wybrać firmę która utrzyma wartość akcji a nawet zdrożeje? Proszę o radę.

    Z poważaniem:

    Emil

    • Marcin

      Witam Emil – odpowiedź się wydaje prosta – kupować tanie akcje, a sprzedawać gdy są drogie. Obaj wiemy jednak, że nie jest to takie proste. Takie działania wymagają wiedzy, doświadczenia i jednak trochę szczęścia pozdrawiam Marcin

  2. Inwestycje.

    Chciałbym się upewnić. Czy akcje są już tanie gdy ich sumaryczna wartość przekracza wartość ewidencyjną majątku firmy? Czy może nietrafiona przedsiębiorczość firmy powoduje spadek wartości akcji i ich cena już nigdy nie wzrośnie? Reasumując jak rozpoznać firmę z perspektywą rozwoju? Emil.

    • Marcin

      Witam Emil, odnośnie pierwszego pytania – nie nie są wówczas tanie. Słusznie zauważyłeś, że giełda wycenia spółki na podstawie ich przyszłych oczekiwanych zysków, czyli działań przedsiębiorczo skutecznych, a nie rzeczywistej wartości. Jak taką firmę rozpoznać? To system szeregu elementów. Ważność tych elementów zmienia się w czasie. Nie odkrywam niczego nowego – ocenianie spółek według ich potencjału wzrostowego jest jednocześnie proste i skomplikowane, albo proste ale nie łatwe. pozdrawiam Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *