Menu Zamknij

Finanse osobiste i najprostsze równanie na świecie

Rozpocznij naukę o swoich pieniądzach

Na początek …

Finansista to brzmi dumnie. Ten kto studiuje finanse, to na pewno jest ktoś, kto automatycznie osiągnie sukces, oczywiście przede wszystkim pieniężny. Przyznaję, że sam ulegałem takiemu uproszczeniu. Dawno temu finanse jawiły mi się jako magiczny kawałek wiedzy, który jest kluczem do bogactwa i oczywiście niezależności i wolności. Znajomość finansów była czymś szczególnie atrakcyjnym, wartym poznania. Oczywiście widziałem, że ten obszar związany z dużą ilością matematyki, dużą ilością modeli, dużą ilością … po prostu ogrom trudnej, skomplikowanej wiedzy. Hmmm. Zastanawiałem się ile książek powinienem przeczytać, nauczyć się ile zadań przerobić.

Upływający czas pokazał mi, że finanse są łatwe. Łatwiejsze niż się wydaje. Szczególnie łatwe są finanse osobiste. Nie zrozumcie mnie źle, ale uważam, że super skomplikowane modele inwestycyjne z zakresu inżynierii finansowej wcale nie są skuteczniejsze, niż najprostsze, żeby nie powiedzieć proste metody zarabiania pieniędzy. Wkrótce przeczytacie o tym na blogu. Dlaczego tak jest?

Finanse osobiste, jako element szerszych finansów wyraża się w zrozumieniu i zastosowaniu jednego prostego prawa. Myślenie o bogactwie odnosi się do zasady, żeby wydawać mniej niż zarabiasz. Wszystko czego potrzeba, to jego prosty obraz wyrażający się wzorem:

Bogactwo (oszczędności) = Dochody – Wydatki

Tak powiedzą niektórzy, to oczywiste, ale jest jeszcze czas, który odgrywa kluczową rolę. Bogactwa nie zbuduje się w ten sposób w 2 miesiące. Zgoda, ale jeśli będzie się powtarzać się to działanie przez 10 lat, wówczas ten obraz ulega poprawie. Z równania wynikają bardzo proste zależności. Załóżmy, że celem głównym jest niezależność finansowa. Pomocne są właśnie finanse osobiste.

Co zatem robić?

Jeśli wydajesz więcej niż zarabiasz, oddalasz się od swojego celu, docelowo istnieje prawdopodobnie, że popadniesz w długi. Jeśli jednak zarabiasz więcej, niż wydajesz, gromadzisz bogactwo. Im większa różnica między zarobkami, a wydatkami, tym szybciej gromadzisz bogactwo. A zatem, aby osiągnąć bogactwo lub ku niej zmierzać, są tylko dwie metody: wydawać mniej i/lub zarabiać więcej. Wydawać mniej jest czymś, co możesz teraz zrobić przy niewielkim lub minimalnym wysiłku. Po prostu przestań wydawać pieniądze. Tylko tyle? Zacznij budżetować swoje wydatki. Ustal cele. Planuj wydatki. Nie kupuj zbędnych rzeczy. Oczywiście trzeba kupować, ale naucz się płacić za rzeczy mniej, ewentualnie skoryguj swoje potrzeby. W ten sposób możesz obciąć wydatki, jak sam odkryjesz, o szokującą kwotę. Przeczytasz wkrótce szczegółowo o poszczególnych elementach. Zarabianie pieniędzy to druga połowa równania bogactwa. Jeśli możesz zwiększyć kwotę dochodów, zrób to. Nie jest istotne jak to zrobisz, czy będzie to twoja praca zawodowa czy biznes, który prowadzisz.

Finanse osobiste co to jest i o co chodzi znajdziesz na blogu www.prostoopieniadzach.pl. If you are looking for english version try www.lifemoneytime.com

Może się to wydawać małostkowe, ale inteligentne prowadzenie finansów osobistych jest naprawdę proste: wydawaj mniej, niż zarabiasz. Jak to zrobisz, czy będziesz najpierw płacił sobie, odkładał 10% dochodu, inteligentnie inwestował będziesz zmierzał do wymarzonego celu. Po zrozumieniu koncepcji przedstawionego równania i zastosowaniu jego banalnej zasady, decyzje finansowe staną się proste i oczywiste.

Aby szybko rozpocząć, zacznij od przeczytania wpisu o budżecie osobistym. A propos uważam, że jest to podstawa rozważań i pracy nad swoimi finansami osobistymi. Jak przeczytasz w tym artykule jest to baza do rozpoczęcia drogi w kierunku wolności finansowej.

Jeśli podobał Ci się artykuł proszę Cię o polubienie fanpaga na FB i Twitterze oraz kanału na YouTube. Będę wdzięczny także za każdy komentarz pod blogiem.

Jeśli masz pytania, nie zgadzasz się z przedstawionymi tezami proszę o komentarze.

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *