Wydawałoby się, że ten temat jest oczywisty, żeby nie powiedzieć zbędny. Przecież każde dziecko wie, że nie da się tego policzyć. To oczywiste, że nie wiemy przez jaki okres czasu możemy pozostawać bez pracy i chyba najważniejsza zmienna. Nie wiemy ile w jakim okresie czasu będziemy zarabiać. Tutaj rozpiętość płac może naprawdę stworzyć różnicę. W jakim zatem celu staram się policzyć tą wielkość? Przyczyn jest kilka. Sama świadomość wielkości kwoty (nawet mocno przybliżoną), którą zarobisz w ciągu całego życia na pewno cie zaskoczy. I wreszcie kolejna i chyba najważniejsza informacja. Jeśli będziesz znał tą wielkość, a na horyzoncie pojawi się możliwość zmiany pracy (na lepszą ) albo biznesu, musisz wiedzieć, czy nie będzie się opłacać zmienić źródła zarobku lub iść na wcześniejszą emeryturę. Zatem sprawdź ile pieniędzy zarobisz w ciągu całego życia.
Jeszcze na początek
Znajomość kwoty jaką zarobimy przez całe życie, może dać także odpowiedź, czy należy iść na wcześniejszą emeryturę. Osobiście nie polecam tego. Z obserwacji bliskich mi osób widzę jak to wygląda. Ogólnie pierwsze 2 miesiące są znakomitym okresem. Po prostu czysty odpoczynek, przy okazji dostajesz pieniądze “za darmo”, raj na ziemi. Ale później … nie polecam. Wszystko zależy oczywiście od tego ile będziesz miał pieniędzy. Możesz na przykład podróżować. Ale przeczytaj mój wcześniejszy wpis, gdzie opowiadam, że nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe. Podróżowanie nawet w atrakcyjne regiony świata może się znudzić. Myślę że temat wymaga głębszego zbadania.
Ale co z tymi zarobkami?
Jak wspomniałem, jeśli będziesz znał wielkość pieniędzy jaką zarobisz w ciągu całego życia, najprawdopodobniej zmieni Ci się optyka na całe Twoje życie. Poniżej zamieszczam kalkulator, dzięki któremu policzysz, a raczej oszacujesz, ile zarobisz pieniędzy przez całe swoje zawodowe życie. Tylko jedna uwaga – w załączonym pliku, oczywiście, nie będę uwzględniał wartości pieniądza w czasie. Wiem, że trudno ocenić zarówno czas jak i wielkość zarobków. Ale nawet poglądowa wielkość da Ci możliwość oszacować chociaż przybliżoną wartość.’
Sporo zależy w jakim wieku jesteś. Jeśli masz 20 lat to niepewność będzie spora. Prawdopodobnie nie wiesz jeszcze do końca, gdzie będziesz pracował. Ile Twoja pensja będzie rosła w skali roku. Jeśli natomiast jesteś już w środku swojej kariery zawodowej i jesteś już po 40 lat, to wiesz ile już zarobiłeś, ale co ważniejsze jesteś świadomy, ile prawdopodobnie zarobisz do końca swojego zawodowego życia. Podpowie Ci to Twoje doświadczenie, które nabyłeś. Masz świadomość rynku pracy, twojej branży, twoich umiejętności, doświadczenia. Wiesz, czy jeślibyś stracił prace, to jak szybko dostaniesz nową.
Oczywiście gdy uzyskasz tą wiedze jako młody człowiek, to będziesz miał większe pole manewru, jeśli chodzi o zmianę pracy niż 40 latek. Może się okazać, że uświadomiwszy sobie tą wartość zdążysz jeszcze zmienić branżę, a może szkołę, w której się uczysz lub studiujesz. W tym wieku możesz także zmienić wykonywaną pracę.
Załączony kalkulator należy używać w następujący sposób. W kolumnie [2] wpisz swoją miesięczną płacę, którą uzyskiwałeś lub zakładasz, że uzyskasz w przyszłości. W przypadku przedstawionym w kalkulatorze przedstawiona jest sytuacja, gdy zaczynasz zarabiać od 20. roku życia minimalną pensję, czyli około 1920PLN miesięcznie (nie liczę groszy). Następnie pensja ta rośnie o 3% rocznie (wpisz w komórce E8). Oczywiście możesz na własną rękę wpisać miesięczną pensję każdego roku (w kolumnie [2]).
To ile właściwie zarobisz przez całe życie
W przykładzie, który znajduje się w kalkulatorze pensja, którą uzyskasz przez całe życie to: 2 223 394PLN. Kwota poważna. Jak wyglądałaby pensja osoby po studiach, która rozpoczęłaby swoją pracę w wieku 25 lat z początkową pensją np. 3000PLN (roczny wzrost pensji to 3%). Jest to 2 831 879PLN. To więcej o ponad 27%. Oczywiście możesz na własną rękę policzyć własny wariant, czy wariant dla konkretnego zawodu.
Na zakończenie
Ile pieniędzy zarobisz w ciągu całego życia? Wydaje się, że wiedza ta jest istotna z dwóch powodów. W zależności od tego ile zarobisz przez całe życie możesz podjąć decyzje przede wszystkim, czy chcesz i czy możesz zmienić swój zawód lub aktywność, aby zarabiać więcej pieniędzy. Z drugiej strony możesz świadomie podjąć decyzję o wielkości np. kredytu hipotecznego, na który jest Cię stać lub też nie.
Liczę, że ten artykuł zainspirował Cię do własnych obliczeń, przemyśleń i ewentualnie decyzji. Oczywiście proszę Cię o polubienie fanpaga bloga na na Facebook i Twitter oraz kanału na YouTube.
Poniżej inne moje wpisy, do przeczytania których zapraszam: