Menu Zamknij

Ile wynosi spalanie paliwa w Twoim samochodzie

blog finansowy

Właściwie to ten artykuł powinien być częścią cyklu o budżecie domowym – pierwszy wpis w tym temacie znajduje się tym miejscu. Ale do rzeczy. Większość z nas posiada jakiś pojazd, który używa lub też może planuje kupić może samochód. Głównym czynnikiem kosztowym jest oczywiście paliwo. Spalanie paliwa w samochodzie jest chyba głównym czynnikiem, na który każdy potencjalny użytkownik zwraca uwagę podczas zakupu samochodu lub innego pojazdu.

Deklarowana wielkość spalania paliwa

Wiem z własnego doświadczenia (jestem dumnym posiadaczem samochodu 🙂 ) i nie jest to chyba zaskoczeniem, że dane deklarowane przez producentów samochodów dotyczące spalania paliwa, często są rozbieżne z rzeczywistymi wynikami. Spalania fabrycznie mierzone w laboratoriach mijają się z codziennym zużyciem paliwa na 100 km jakiego doświadczamy. Dlaczego tak się dzieje. Badania te są prowadzone w warunkach optymalnych, standaryzowanych testów, gdzie między innymi: prędkość pojazdu testowanego nie przekracza optymalnej wartości, bez włączonej klimatyzacji, system start&stop funkcjonuje bez zakłóceń. Dodatkowo temperatura otoczenia jest na tyle wysoka, że nie ma konieczności długotrwałego rozgrzewania silnika. Zastosowane opony mają niskie opory toczenia. Abstrahuję od faktu, że styl jazdy testowego kierowcy jest zapewne odmienny do typowej jazdy po polskim, zatłoczonym mieście. Standaryzacja tego pomiaru ma na celu porównywalność spalania pomiędzy poszczególnymi modelami. Nie zmienia to faktu, że dla użytkownika informacje te nie zawsze bywają użyteczne, ponieważ w rzeczywistości auto spala znacznie więcej paliwa niż jest deklarowane przez producenta.

Aby rozpocząć obniżanie kosztów zużycia paliwa należy najpierw:

  1. Dowiedzieć się co wpływa na wielkość spalania.
  2. Obliczyć samemu ile rzeczywiście spala nasz samochód.

Jakie czynniki wpływają na spalanie samochodu

Co zatem wpływa na spalanie paliwa w samochodzie? Wymienić można szereg zmiennych:

  1. warunki pogodowe. Użytkowanie samochodu w zimie skutkuje wielokrotnym uruchamianiem silnika w niskich lub bardzo niskich temperaturach.
  2. Włączona klimatyzacja – szczególnie w okresie letnim.
  3. Ilość przewożonego bagażu, a także ilość przewożonych pasażerów. Często powiększa masę całego pojazdu zaledwie o kilka procent, co jednak wpływa na spalanie.
  4. Styl jazdy. Jazda po mieście, szczególnie zatłoczonym z natury rzeczy wymusza częste hamowanie i przyśpieszanie. Ruszanie mając przysłowiową „ciężką nogę” może powodować chwilowe spalanie na poziomie nawet 5 krotnie większym niż przy normalnej jeździe. Sposób w jaki zmieniamy biegi, ma także niebagatelny wpływ. Podczas jazdy na autostradzie przy większych prędkościach, dla odmiany największym czynnikiem zwiększającym spalanie jest opór powietrza, rosnący zdecydowanie przy większych prędkościach. Szczegółowe zasady ekonomicznej jazdy można znaleźć na szeregu stron.
  5. Należy pamiętać o jakości ogumienia. Zimowe ogumienie w lecie nie pomaga.
spalanie paliwawsamochodu na blogu o finansach  www.prostoopieniądzach.pl

Mój komputer

Obserwując odczyty mojego komputera pokładowego dotyczące odczytu paliwa widzę, że wskazania są rozbieżne z rzeczywistością. Z instrukcji (i serwisu) dowiedziałem się, że komputer bierze pod uwagę wcześniej przejechane trasę. Przykładowo jeśli jeździsz po mieście, a następnie wyjeżdżasz w trasę odczyty dotyczące np. ilości paliwa w zbiorniku paliwa są obliczane statystycznie na podstawie wcześniejszej trasy – te liczby naprawdę potrafią zaskoczyć.

Jak liczymy rzeczywiste spalanie samochodu

W załączniku poniżej znajduje się prosty kalkulator w Excelu, za pomocą którego możesz ewidencjonować spalanie Twojego samochodu. Wprowadzasz tylko stan licznika przy tankowaniu, ilość zatankowanych litrów paliwa i cenę 1 litra. W wyniku otrzymasz:

  1. spalanie na 100km,
  2. koszt przejechania 100km.

W załączniku znajduje się przykład jak wypełniać plik. Uwaga: aby kalkulator dawał prawidłowe wyniki musisz tankować za każdym razem do pełna (pod korek)

Jeśli podobał Cię się artykuł, proszę Cie o polubienie profilu bloga na facebooku i twitter oraz kanał na YouTube

Masz pytania lub nie zgadzasz się z przedstawionymi tezami proszę o komentarze.

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *