Menu Zamknij

Jak uczyć się języków obcych?

niech umiejętności zarabiają

Chociaż jest to blog o zarabianiu, oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy oraz przede wszystkim nie marnowaniu czasu, to uważam, że nie można w nim nie podjąć tematu nauki języków obcych (ale piękne jest w tym zdaniu podwójne zaprzeczenie – w innych językach zazwyczaj nie ma takiej konstrukcji). Tak, odkąd pamiętam byłem fanem nauki języków. Zaczynałem jeszcze od języka rosyjskiego. Skończyłem na angielskim i niemieckim, których uczyłem i uczę się cały czas od ponad 30 lat. Z uwagi na mój długi starz w tej materii uważam, że jest moim obowiązkiem opisanie jak należy się uczyć języków obcych, a raczej czego należy się uczyć, aby móc powiedzieć, że zna się dany język obcy. Odniosę się także do powszechnie funkcjonujących mitów na ich temat. Jeśli uczysz się języków podejrzewam, że będziesz mocno zaskoczony niektórymi moimi opiniami na ten temat. A zatem do dzieła jak uczyć się języków obcych?

Dlaczego należy uczyć się języków obcych

Ponownie wracam do pieniędzy. O ile osobiście podchodzę do znajomości języków dość ambicjonalnie i na początku to nie pieniądze były moją motywacją, to uważam, że zdecydowanie znajomość języków wpływa na twoją sytuację finansową. Chciałbym określić w jaki sposób znajomość konkretnego języka da Ci wyższą płacę. Obecnie jest to jednak trudne. Ciekawostką i pewną wskazówkę dała dawno dawno temu książka W.Suworowa pt. Akwarium. Jest to oparta na faktach powieść szpiegowska. Jest w niej opisana sytuacja, w której radzieccy agenci uczą się obcych języków i odpowiednio otrzymują za ich znajomość wyższą pensję. Za każdy europejski język +20% w stosunku do pensji podstawowej oraz +50% za każdy język dalekowschodni. Hmm wystarczy znać japoński i koreański i masz 2 razy wyższą pensję. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak to mówią jest proste, ale nie łatwe. We współczesnym świecie ten fakt pozostaje bezdyskusyjny. Znajomość języków wpływa pozytywnie na twoją sytuację finansową, chociaż może nie tak ławo to określić.

Jak skutecznie uczyć się języków, czy może jak uczyć się języków. Przeczytaj na blogu www.prostoopieniadzach.pl

Jak najprościej nauczyć się języku obcego?

Powyższy tytuł jest pewną prowokacją. Jest oczywiste, że nie da się w jednym akapicie dać wyczerpującej odpowiedzi na temat jak to zrobić. W tym miejscu jest tylko zapowiedź całej serii artykułów na temat tego jak należy uczyć się języka angielskiego i niemieckiego. Precyzyjniej to chodzi o pewne aspekty charakteryzujące obydwa te popularne języki obce. Opiszę czego należy się uczyć a co nie jest tak do końca konieczne, a no co duży nacisk kładzie się np. w szkołach językowych. Zatem jak uczyć się języków obcych?

Jeśli jesteś początkujący

Niestety. Piszę niestety, ponieważ nie jest to dla niektórych osób oczywiste, ale z mojego doświadczenia wynika, że bez nauki na pamięć nie nauczysz się języka. Tak, od tej może brutalnej prawdy rozpocznę, abyś nie był zaskoczony później. Oczywiście nie mówię, że będzie to, aż tak trudne, ale nieodzowne. Rozpocznij od nauki słówek. Jeśli nawet nie będziesz jeszcze w stanie czegokolwiek powiedzieć, mam na myśli żadnego zdania, nie będzie stanowiło to problemu. Biegłość w użyciu języka przyjdzie z czasem. Tak więc na początek ucz się słówek i to codziennie.

Sukces leży w powtarzaniu, jak najczęstszym. Wyobraź sobie, że będziesz w stanie nauczyć się 1 słowa dziennie. Nie mówię już o takim szaleństwie jak 2 słowa dziennie. Ile to daje rocznie? Tak 365 lub około 700 słówek. Jeśli będzie dysponował zasobem 2000 słów, będziesz już mógł pisać i rozmawiać, mniej lub bardziej płynnie. Zatem ucząc się dwa słowa dziennie po około 3 latach będziesz miał zasób słów dający Ci już możliwość mówić i pisać. Ważna rzecz. Powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj słówka, najlepiej codziennie. Nie nauczysz się języka w 2 miesiące, nawet jeśli bardzo byś bardzo chciał i poświęcał na naukę 16 godzin każdego dnia.

Idziemy dalej. Znasz już słówka, ale co z gramatyką. Bez niej nie poskładasz żadnego zdania. Jak budować zdania, tworzyć pytania. Oczywiście podczas nauki słówek powinieneś w pewnym momencie uczyć się formuł gramatycznych. W różnych językach są one na różnym poziomie trudności. Na początek warto nauczyć się formuł gramatycznych jednocześnie ze słówkami. I ponownie jak poprzednio schematów gramatycznych zdań także będziesz musiał znać na pamięć.

Żadna znajomość gramatyki na samą “logikę” nie odniesie skutku. Wiem z doświadczenia, że mimo że będziesz je znał, nie będziesz mógł używać języka. Znajomość konstrukcji zdań będzie zbyt mała (tylko logika). Zrób podobnie jak ze słówkami. Wypisz kilkanaście najważniejszych gramatycznie zdań, które będą dla Ciebie niejako najbardziej podstawową bazą do częstego ich użycia. Osobiście niektóre zdania powstawałem nawet przez pół roku … Ale pamiętam je do dzisiaj i używam ich bez zastanawiania się. Po prostu odruch i strzał, automatycznie bez zastanawiania się. O jakie zdania chodzi. Zacznij od zdań typu:

  • jak dojść do dworca
  • o której godzinie jest koniec zajęć
  • jestem na basenie ponieważ lubię pływać

Zorientowałeś się już, że gdy będziesz znał “na beton” powyższe zdania, wówczas wystarczy tylko w tych zdaniach wymieniać słowa i zakres twoich możliwości językowych wzrośnie w postępie geometrycznym. Pamiętaj warunek jest jeden musisz powtarzać te zdania codziennie, aż będziesz je wypowiadał bez zastanowienia, obudzony o północy.

Czytaj jak prosto znać język angielski lub niemiecki

Nastawienie do nauki języków

Kontynuując rozważania jak uczyć się języków obcych. Bardzo ważne szczególnie dla początkujących to właściwe nastawienie do nauki języków. Jeśli nie będziesz chciał nauczyć się języka, tylko będzie to dla Ciebie przykry obowiązek, to na pewno się go nie nauczysz. Jeśli chcesz to będzie sukces, jeśli nie to nie. Mam kolegę który “uczy się” angielskiego już chyba od ponad 30 lat. Ale ciągle nie umie się nim posługiwać. Kiedyś zadał mi pytanie. Czy wiesz dlaczego nie umiem angielskiego. Odpowiedziałem mu automatycznie “bo nie chcesz”. Przytaknął, że jest to prawda. sam na to wpadł. Podkreślam, że samo chodzenie na zajęcia z języka nie da ci jego znajomości.

Nie chce mi się mówić o osobach chodzących latami, których efekty są mniejsze niż średnie. Ale żeby Was nie demotywować. Mam też innego znajomego, który zaczął się użyć w wieku około 45 lat i odniósł sukces. Po około 3 latach zaczął mówić i pisać. Nie jest to oczywiście poziom Shakespeara, ale wyraża się skutecznie i przede wszystkim jest zrozumiały. Jedno jest raczej pewne, jeśli nie chcesz, to na pewno się nie nauczysz.

Jak złamać barierę mówienia

Coś co przeraża w szczególności młodych adeptów języków obcych jest mówienie. Mówienie, a raczej przełamywanie strachu przed mówieniem jest barierą , która jest bardzo charakterystyczna dla Polaków. Bariera ta wynika z faktu, że Polacy chcą mówić bardzo poprawnie. Skutkuje to tym, że chcemy mieć perfekcyjne umiejętności, aby zacząć mówić. Jeśli nie mamy tego poczucia to nie nie chcemy mówić. Jako ciekawostkę powiem, że tą cechę jeszcze bardziej mają rozwinięci Japończycy. Oczywiście jest też drugi biegun tej zależności. Znajdują sie na nim np. Włosi. Już po pierwszych zajęciach chcą oni mówić. Jest kilka sposobów na łamanie bariery mówienia w języku obcym:

  • najlepiej gdybyś musiał mówić w obcym języku np. w pracy. Jeśli będziesz musiał załatwić jakąś sprawę przez telefon to zaufaj mi, że jest to jedna z najlepszych metod. Z “żywą” osobą zawsze przekazujesz część informacji za pomocą mowy ciała.
  • Bardzo pozytywnie chociaż zazwyczaj nieprzyjemne jest stresowa sytuacja, w obcym języku, z którą musisz się zmierzyć. Sam będzie zaskoczony jak szybko nauczysz się pewnych słów czy zdań, nie ślęcząc nad “nudnymi” książkami.
  • Wreszcie wystąpienie publiczne w obcym języku posunie twoje doświadczenie w mówieniu o lata świetlne. Wiem że wymaga to sporego samozaparcia, aby wystąpić w obcym języku przed publiką, nigdy wcześniej go nie używając. Ja swoją barierę złamałem w następujący sposób. W szkole musiałem nauczyć się czytanki – właściwie na pamięć (uczyłem się wówczas angielskiego od około 2 lat). Nauczyłem się tej czytanki, ale gdy doszło już do publicznej wypowiedzi, przed klasą, wówczas powiedziałem ją ale … własnymi słowami. Strach przed wypowiedzią zniknął. Mózg uzyskał informację, że da się to zrobić. Od tamtego czasu nie mam problemów.

Co to znaczy znać obce języki

Kolejny aspekt powszechnie, szeroko dyskutowany przez uczących się języków obcych. Zapamiętaj jedno, jest pewne. Nigdy nie będziesz mówił jak Shakespeare po angielsku albo Goethe po niemiecku, chyba że… . Oznacza to, że możesz tylko zmierzać do doskonałości. Znam ludzi, którzy po latach prawdziwego zaangażowania i intensywnej nauki uważali, że nie znają danego języka obcego. Argumentują, że nie znają wszystkich idiomów albo nie rozumieją słów mówionych przez Szkotów. Z drugiej strony są ci, co uczą się naprawdę, bardzo krótko, dzień z nocą i uważają, że go znają. Oczywiścise generuje to czasami zabawne sytuacje, ale o tym napiszę w innym poście.

Generalnie jeśli jesteś w stanie się wyrażać w danym języku, nawet jeśli nie znasz wszystkich słów i opisujesz je, rozumiesz co inni mówią – mniej lub bardziej, to znaczy, że mówisz w obcym języku. To jak Cie ocenią obcokrajowcy jest naprawde subiektywnie.

Z obcokrajowcami, którzy tylko uczyli się języka angielskiego, nie są nativespeakerami dogadasz się bardzo szybko, bo wasze języki będą na podobnym poziomie. Z nativespeakerami będzie różnie. Pamiętam sytuację kiedy w odstępie chyba 1 miesiąca od dwóch różnych Niemców usłyszałem – od jednego, że jestem naprawdę niesamowity, a od drugiego że mój niemiecki jest dramatyczny, w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Jak pielęgnować znajomość języków obcych

Jeżyk jest jak każda wiedza. Jeśli go nie używasz, wówczas powoli zaczynasz zapominać. Z dnia na dzień umiesz coraz mniej. Przeczytaj mój artykuł na temat krzywej uczenia się i zapominania

Pod tym linkiem znajdziesz ten artykuł

Jeszcze jedna rzecz. Jeśli planujesz uczyć się kilku języków z tej samej rodziny języków np. anglosaskich to nauka kolejnego pójdzie Ci zdecydowanie łatwiej. Moim zdaniem nawet połowę mniej wysiłku poniesiesz ucząc się niemieckiego jeśli jako pierwszego języka uczyłeś się języka angielskiego. I jeszcze jedna dygresja. Na początek warto uczyć się przez zabawę np. w grach komputerowych lub oglądając filmy np. na YouTube. Nawet jeśli nie nauczysz się szeregu nowych słówek to na pewno takie działanie pomoże Ci utrwalić znajomość języka lub lub co najmniej go nie zapomnieć.

Na zakończenie

Jak uczyć się języków obcych? Był to pierwszy z serii artykuł o nauce języków obcych. Jeśli myślisz o tym, aby nauczyć się jakiegoś języka, to nie zwlekaj, zacznij uczyć się go już teraz. Nawet jeśli poznasz już dzisiaj jedno lub kilka słów, to będzie to nie do przecenienia. Życzę Wam dużo sukcesów w nauce języków. Nawet jeśli nie myślisz teraz o pieniądzach to możliwość swobodnej rozmowy w towarzystwie obcokrajowców będzie czymś na pewno znaczącym. Jeśli nie uczysz się jeszcze języków zachęcam Cię do tej czynności.

Jeśli podobał Cię się artykuł to oczywiście proszę Cie o polubienie profilu bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube

Masz pytania lub nie zgadzasz się z przedstawionymi tezami proszę o komentarze.

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *