Menu Zamknij

Matematyka jest bezlitosna

Matematyka jest ważna

Czy często Wam się zdarza słuchać opowieści o fantastycznym biznesie jakiejś osoby z Twojego otoczenia? A może ktoś oferuje jakieś genialny sposób zarabiania pieniędzy? Widzisz reklamę jakiegoś genialnego produktu finansowego, a może ktoś chce Ci właśnie sprzedać ten “genialny” produkt finansowy. Co je łączy. Właśnie to, że matematyka jest bezlitosna. Brzmi nieco zagadkowo? A zatem do sedna. Wszystkie opisane powyżej rzeczy są lub raczej powinny być oparte o matematykę (ale o czym on pisze?). A zatem podsumujmy.

Fantastyczny biznes

Fantastyczny biznes – tyle mówi PR, ale zwróć uwagę, nie znasz liczb, więc możesz tylko wysłuchać opowieści „marketingowej” dla otoczenia. Nie jesteś w stanie go ocenić. Wracając do znajomego, dowiesz się zapewne jak zaczynał, jak wpadł na pomysł biznesu, kto mu to podpowiedział itd. Usłyszysz prawdopodobnie, jak stabilny i przyszłościowy jest ten biznes. Wiem, że fantastycznie słucha się tego typu opowieści. To są właściwie opowieści motywacyjne. Czujesz, że też tak możesz i potrafisz. Ale właściwie … ciągle nie znasz liczb, zysków, nie masz informacji o zaciągniętych kredytach przez tą osobę. Może ta osoba zjada posiadany, a może pożyczony majątek sprawiając tylko pozory sukcesu. Ciągle nie znasz liczb. A w rzeczywistości może lokata w banku daje lepszy zysk niż ten genialny biznes.

Ktoś proponując Ci zakup genialnego biznesu, jak ten powyżej, może właśnie mieć na celu pokazać Ci go w ten właśnie sposób. Masz zobaczyć inną, niematematyczną stronę tego biznesu. Ale przecież o pieniądzach nie wypada rozmawiać. To może być manipulacja. Sam osobiście nigdy bym nie chciał pozbyć się biznesu, który jest taki genialny i przynosi mi wysokie stopy zwrotu, jest przyszłościowy itd.

Niepoliczalny obraz biznesu

Zwróćcie uwagę, że często ludzie, w różnym kontekście posługują się kategoriami niepoliczalnymi:

  • świetny,
  • genialny,
  • wart kupienia,
  • okazja,
  • fatalny,
  • nierokujący.

Ale co to znaczy? Nigdy do końca nie wiadomo. Znów to powiem: liczy się matematyka. Powyższe Odpowiedzi powinny być w formie:

  1. 12% w skali roku bez ryzyka.
  2. 1% w skali roku ze średnim ryzykiem.
  3. -10% w skali roku.

Podobnie jest ze wspomnianymi wcześniej reklamami. Ktoś chce Ci sprzedać genialny produkt finansowy. To dobry przykład, jako, że jest to blog o finansach osobistych. Zatem co słyszysz odnośnie takiej reklamy produktu finansowego:

  • genialny zarządzający, odpowiedzialny za ten instrument finansowy,
  • okazja,
  • produkt stworzony specjalnie dla Ciebie (naprawdę?),
  • jeśli kupisz teraz, to możesz kupić z 10% bonifikatą,
  • i w końcu ostatnia informacja, ci co kupili w ostatnim roku zarobili już 20%.

To niestety tylko marketing. Czyli znowu, pokazane jest to, co klient powinien zobaczyć, w każdy razie nie liczby. Matematyka w tym wypadku znowu powinna być użyta. Powinno pokazać się ile można zarobić, z jakim ryzykiem, ile kosztuje ten instrument – wszystko wyrażone w liczbach. Oczywiście musisz wiedzieć jak matematycznie wyraża się ryzyko, wkrótce będzie o tym artykuł.

Matematyka gdzie tylko można

Matematyka jest bezlitosna Wszyscy zajmujący się finansami osobistymi, finansami, a przede wszystkim biznesem, to widzą, ale… często wcale tego nie robią. Na wszystko co jest związane z pieniędzmi i nie tylko, trzeba patrzeć przez pryzmat matematyki.

Wnioski z tego artykułu. Licz, licz, licz i jeszcze raz licz. Nie jest istotne czy chodzi o zakupy, zarobki, sprzedaż, prowadzenie biznesu, relacje z bankiem, czy twój wyjazd na wakacje. W dużej większości relacji i rozmów są słowa, a w tle jest matematyka. Jeśli nie przypilnujesz matematyki może się to skończyć tym, że stracisz pieniądze lub inne jeszcze cenniejsze rzeczy. Pomimo że ktoś powie, że oprócz matematyki są jeszcze np.: umowy – o czym wkrótce – to jednak matematyka jest najważniejsza. Licz, licz i jeszcze raz licz, matematyka jest bezlitosna.

Bardzo proszę Cię o polubienie mojego fanpaga na FB oraz Twitter.

Zostaw także swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach.

Zachęcam Cie również do przeczytania artykułu: Finanse osobiste i najprostsze równanie na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *