Menu Zamknij

Metoda 5 sekund – jak zacząć natychmiast działać

Jak działą metoda 5 sekund

Jak nie odkładać działania na później? Nie czekać na odpowiedni moment, motywację, czy sprzyjające warunki. Brzmi znajomo? Z doświadczenia wiesz zapewne, że łatwiej napisać, a trudniej zrobić. Egzotyczne procedury mające rozwiązać problem odkładania na później nie działają. Prokrastynacja stanowi obecnie powszechny problem. Ale, ale – czy słyszałeś o metodzie 5 sekund. Ta prosta czynność pozwoli ci zacząć działać od ręki, bez zbędnego zwlekania. Dowiedz się dlaczego ta metoda działa oraz przypomnij sobie dlaczego zwlekamy z wykonywanie rzeczy, które planujemy zrobić. Dzięki tej metodzie polepszysz kontrolę nad swoimi pieniędzmi, budżetem, a przede wszystkim nad kompulsywnym ich wydawaniem. Dowiedz się jak działa metoda 5 sekund.

Jak to wygląda w rzeczywistość?

Czy poniższe sytuacje wydają ci się znajome:

 • na spotkaniu w pracy nie oddzywasz się ponieważ oczekujesz na właściwy moment,
 • masz plan do wykonania i nie podejmujesz działania,
 • masz podjąć decyzję i nie robisz tego tylko trwasz w nie podejmowaniu decyzji,
 • nie kontrolujesz własnego budżetu bo nie możesz podjąć decyzji o rozpoczęciu pracy nad nim,
 • kompulsywnie wydajesz pieniądze widząc coś co ci się podoba,
 • odpuszczasz treningi lub nie możesz ich rozpocząć,
 • kompulsywnie się objadasz,

Zapewne potwierdzisz, że wielokrotnie doświadczyłeś lub cały czas doświadczasz którejś z powyższych sytuacji. Wszystkie one są związane z niepodejmowaniem działania tylko odwlekania go w czasie, na przyszłość. Pisałem to już wielokrotnie. Motywacja do działania jest przereklamowana i nie działa. Przez ile czasu jesteś zmotywowany 10-20% czasu? Stąd liczy się tylko determinacja i działanie wtedy, kiedy mają być wykonane. Oczywiście częstym problemem jest właśnie rozpocząć działanie, co często jest kluczem do sukcesu, Znasz opowieści ludzi, którzy mówią że jak tylko zaczną to mogą już coś wykonywać w pełni skutecznie – jak tylko wyjdę na pole, to już będę biegał – jak tylko zacznę sprzątać, to już jakoś to idzie, podniosę słuchawkę, aby zadzwonić, to później już nieprzerwanie wykonuję rozmowy telefonicznie. Dotyczy to także sytuacji przy podejmowaniu poważniejszych wyzwań, jak zmiana pracy, podjecie studiów, przeprowadzka do nowego miasta itd.

Metoda 5 sekund

Jak zatem rozpocząć działanie? Dzięki tej metodzie będziesz mógł:

 • wykonywać od razu rzeczy, na które nie mam ochoty,
 • natychmiastowo podjąć działanie,
 • nie odkładać spraw na później,
 • być bardziej skutecznym,
 • realizować swoje marzenia,
 • szybko wprowadzenie zmian,
 • pomóc zwalczyć nałogi,

Co zatem zrobić?

Jak zapewne sam już doświadczyłeś i zapewne cały czas doświadczasz samo myślenie i kompulsywne planowanie nie działa. Nie realizujesz tego co zaplanowałeś. Wręcz przeciwnie czasami nasz mózg zmusza nas do odkładania na później naszą czynność dając nam sygnał, że nie jesteśmy gotowi lub że to nie właściwy moment.

Co zatem zrobić. Czy słyszałeś już powiedzenie, że aby zacząć działać należy działać. Tak nie przesłyszałeś się – zacznij działać. Ale gdzie ta genialna metoda? Przechodzimy zatem do rzeczy.

Metoda ta jest dobra niezależnie od wieku, płci, sytuacji, czy rodzaj problemu. Nasz mózg nie znosi rozbieżności pomiędzy tym co robimy, a tym co akurat myślimy. Zjawisko to nazywamy dysonansem poznawczym, czyli rozbieżnością pomiędzy naszą postawy, przekonaniami, tym co myślimy, a tym co robimy (to oczywiście ogólny opis). Co to ma do naszego działania? Nasz mózg, jeśli zaczniemy już coś robić, nie będzie w stanie “myśleć” o błogim odpoczynku, ponieważ będzie już wykonywał tą “inną” czynność. Jak powiedziałem mózg nie lubi stanu dysonansu poznawczego. W pewnym momencie uciekając od innego po prostu …. zacznie wspierać twoje działania. Zatem podsumowując, zacznij działać, aby przekonać swój mózg, że należy działać. Przejmujesz niejako nad nim kontrolę. Proste.

Metoda 5 sekund polega na tym, że łamiemy powyższy schemat. Skąd nazwa tej metody. Otóż jeśli chcesz coś wykonać pojawia się zawahanie i zwątpienie, ale dopiero po 5 sekundach od pojawiania się tej myśli. Problem w tym, że twój mózg nie chce podjęcia działania. stara się zachować cię w bezpieczeństwie. Rozpoznaje działanie jako niebezpieczeństwo. Stąd uczucie strachu przed konsekwencjami. Z tym problemem poradzisz sobie stosując metodę 5 sekund.

Dlaczego metoda 5 sekund działa?

Odpowiedź jest prosta. Mózg działa w ten sposób, że do około 5 sekund nasz mózg nie orientuje się w tym co chcemy zrobić. Później zaczyna sabotować nasze działania. Stąd masz niewiele czasu na to, aby rozpocząć działanie.

Jak działa metoda 5 sekund? Jeśli wpadniesz na pomysł wykonania jakiegoś czynności podjęcia decyzji to masz 5 sekund na podjęcie działania. Odliczasz od 5 do 1 – 5, 4, 3, 2, 1. Do momentu, gdy padnie liczba 1 musisz podjąć fizyczne działanie, w przeciwnym razie mózg powstrzyma cię i zmusi do ponownego przemyślenia, zastanowienia się, rozmyślań itd. Zacznie sabotować twoje działania. Zatem jedyne co musisz zrobić, to do 5 sekund ruszyć się z miejsca, włączyć komputer, jeśli masz coś napisania, ubrać się w dres, jeśli chcesz zacząć trening itd. Jeśli tak się zachowasz to możesz być pewien, że rozpoczynasz skuteczne działanie. Dalej jest już będzie z z górki. Twój mózg ci pomoże. Warunek jest jeden musisz podjąć działanie, zanim padnie liczba 1., Jeśli tego nie zrobisz wpadniesz w pułapkę swojego własnego umysłu i nie rozpoczniesz działania.

Jeszcze tylko jedna uwaga. Powinieneś liczyć od 5 do jeden, a nie w drugą stronę ponieważ twój mózg może zapragnąć liczyć dalej co może spowodować, że nie podejmiesz działania.

Jak faktycznie użyć metody 5 sekund

To akurat bardzo proste. Wygląda to w następujący sposób. Mówisz do siebie:

 • Nie chce mi się iść na trening – odliczam 5, 4, 3, 2 i wychodzę,
 • Nie chce mi się wstawać rano – odliczam 5, 4, 3, 2 i wstaję,
 • Nie chcę mi się wykonać rozmowy telefonicznej – odliczam 5, 4, 3, 2, wybieram numer i dzwonię
 • Masz świetny pomysł – odliczam 5, 4, 3, 2, i podejmuję jakiekolwiek działanie w tym kierunku.

Na zakończenie

Dzięki tej jakże prostej metodzie zapanujesz nad prokrastynacją i odsuwaniem działań “na później”. Będziesz posuwał się do przodu (nawet wolno) wykonując planowo swoje zadania, nawet jeśli nie jesteś zmotywowany. Bez znaczenia czy masz do wykonania zadania duże, czy małe, krótko, czy długotermionowe. Dzięki metodzie 5 sekund przezwyciężysz lęk przed działaniem, będziesz sprawnie podejmować decyzje, nawet jeśli będą one znaczące. Osobiście muszę przyznać, że od kiedy poznałem tą metodę stosuję ją w codziennym życiu, także takimi jak trzymanie diety, nie wspominając już o działaniach zawodowych. Jeśli istnieje ryzyko, że podejmując jakieś działanie będziesz szukać wymówek, zastosuj metodę 5 sekund. Gdy już zaczniesz stosować tę metodę w sposób nawykowy będziesz mógł mówić o sukcesie. Będziesz naprawdę zadowolony i zaskoczony jak zmieni się twoja skuteczność.

Mam nadzieję, że poniższy wpis był dla ciebie pomocny. Zapraszam Cię także na profil mojego bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube.

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *