Menu Zamknij

Naucz dziecko obchodzić się z pieniędzmi

Dziecko i pieniądze. Jeśli masz dzieci musisz zacząć uczyć je finansów, obywania się z pieniędzmi, oszczędzania i wreszcie inwestycji. Polska edukacja nie obejmuje w swoim programie ekonomi lub chociaż jej podstaw. Przez brak tej wiedzy nasze dzieci mogą popełniać w życiu błędy wpływające na poziom ich dobrobytu. Przede wszystkim od Ciebie zależy czy będą sprawnym zarządzającymi swoimi pieniędzy. Zatem zaczynamy cykl edukacji finansowej dla dzieci. Po prostu naucz dziecko obchodzić się z pieniędzmi. Dziecko i pieniądze to naprawdę ważny temat.

Na wstępie

Praktycznie całe życie zastanawiałem się dlaczego w polskiej szkole nie uczy się dzieci finansów. Może to trochę za duże słowa, ale gdyby to były chociaż podstawy finansów lub zarys finansów byłbym spokojniejszy o przyszłość moich dzieci. O ile kiedyś myślałem, że jest to niedopatrzenie, może są ważniejsze rzeczy do nauki, może nawet niepotrzebna wiedza (przecież można przeżyć życie nie znając finansów), to teraz jestem przekonany, że jest to jednak celowe działanie pewnych grup sprawujących lub mających wpływ na władzę. Tak właśnie myślę. Dlaczego, odpowiedź jest bardzo prosta. Człowiekowi niewykształconemu ekonomicznie, znaczeni łatwiej jest sprzedać drogi kredyt, polisolokatę, lub instrument finansowy, zupełnie nie pasujący do jego sytuacji finansowej, na którym poniesie stratę lub w najlepszym wypadku zamrozi pieniądze na długie lata (oczywiście bez zysku). Naturalnie, nigdzie nie znalazłem oficjalnego potwierdzenia tej hipotezy.

Dziecko i pieniądze. To cykl artykułów na temat uczenia dzieci finansów i ekonomii. www.prostoopieniadzach.pl

Dlaczego edukacja finansowa dla dzieci jest taka ważna

Jaki zatem jest wniosek? Prosty. Musimy na własną rękę uczyć dzieci postępowania z pieniędzmi. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź poniekąd pojawiła się już na początku tego wpisu. Musisz nauczyć dzieci, aby umiały postępować z pieniędzmi. Prędzej czy później zetkną się z rynkiem finansowym, z lokatami, oszczędnościami, ale także ubezpieczeniami i kredytami. Zetkną się z giełdą. Oprócz banków, ubezpieczycieli, czy instytucji, które funkcjonują na podstawie przepisów ściśle określających ich sposób działania, są jeszcze inne instytucje, które nie podlegają już takiej kontroli. Tak, mam na myśli parabanki, czy firmy dające chwilówki. Są wreszcie prywatnie zawierane umowy o charakterze finansowym, które wymagają już szerszej wiedzy. Są wreszcie sprzedawcy instrumentów finansowych, którzy niestety często liczą tylko na własny zysk.

Znajomość finansów

Brak wiedzy, znajomości instytucji finansowych, podstawowych mechanizmów prawnych mogą wpędzić nie tylko dzieci, ale także już dorosłe osoby w kłopoty finansowe. Posłużę się opowieścią, tym co ostatnio mnie spotkało. Poznałem osobę, która jest świetnie opłacanym informatykiem. Spędziła sporo czasu za granicą, gdzie pracowała. Nie były to tylko kraje Europy Zachodniej, ale także kraje Dalekiego Wschodu i USA. Jednym słowem człowiek z całą pewnością światowy. Podczas jednej z rozmów dowiedziałem się, że inwestuje pewne kwoty na giełdzie. Oczywiście nie to mnie poraziło, ale informacje dodatkowe, które mi przekazała. Powiedział, że istnieją pewne metody inwestycyjne, na których zawsze się zarabia. Kolejna to taka, że pieniądze, w tym wypadku złotówki to tylko takie papierki, drukowane niezależnie od stanu gospodarki, ich pokrycia itd. Pomyślałem, że rozmawiamy chyba o kryptowalutach, ale tak nie było, rozmawialiśmy o “rzeczywistych” walutach. Naprawdę! W odruchu bezwarunkowym (tak już mam) chciałem mu coś opowiedzieć o pokryciu pieniądza w złocie, w towarach, ale nie chciał słuchać. Pewnie pomyślał, że zadzieram nosa.

Edukacja finansowa tematy i zagadnienia

Ale do rzeczy, zboczyliśmy z kursu. Miało być o dzieciach i ich zaznajamianiu z pieniędzmi. Dziecko i pieniądze. Jest to Twoja rola jako rodzica czy opiekuna. Dobrze by było, gdyby dzieci uczono finansów i ekonomii w szkole. Ludzie byliby bogatsi i na pewno mniej by było tragedii związanych z pieniędzmi.

Temat jest oczywiście olbrzymi i wielowątkowy. Główne elementy, które opiszę w serii o pieniądzach i dzieciach to:

  • kwestia kieszonkowego
  • świadomość pieniądza i konsumpcji
  • zawody i zarobki
  • prawa dotyczące pieniądza
  • jak przekazywać dzieciom wiedze o pieniądzach
  • zarabianie i nauka oszczędności
  • jak uczyć dzieci o funkcjonowaniu instytucji finansowych i pozafinansowych
  • “wiedza finansowa”, a “zachowania finansowe”

Dzieci muszą się przyzwyczajać do życia “wśród” pieniędzy od najmłodszych lat. Dziecko i pieniądze. Ta wiedza musi z jednej strony dać im możliwości prawidłowego zarządzania swoimi pieniędzmi – wykorzystywania szans i unikanie pułapek, budować własny i społeczny dobrobyt.

Jeśli podobał Cię się artykuł proszę Cię o polubienie fanpage bloga na FB i Twitter

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

2 Komentarze

  1. Emil Fuksiewicz

    Mam nurtujące mnie pytanie. Czy dzieciom należy dawać regularnie określone kwoty kieszonkowego? Czy też może uznawać ich kwotami za osiągnięcia np. w nauce, zachowaniu, czynnościach itp.? No a przede wszystkim, czy należy kontrolować ich wydatki? Jak w sumie przekonać je do oszczędzania?

    Będę wdzięczny za poradę, Emil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *