Menu Zamknij

Opłaty za prąd elektryczny – absolutne podstawy

Opłaty za prąd elektryczny

Od czego zacząć. Temat opłaty za prąd elektryczny jest chyba jednym z częściej poruszanych tematów w blogach dotyczących finansów osobistych. Czy jest on jednak absolutnie zrozumiały i oczywisty? Moim zdaniem brakuje absolutnych podstaw. Zatem zacznijmy od początku.

Podstawą rozważań o elektryczności jest 1W (jeden WAT)

Czym jest 1 W (jeden wat). Jest to jednostka mocy. Określa ona ilość pracy wykonywanej w 1 sekundzie (przez np jakieś urządzenie). Nie wnikajmy w tym momencie czym jest praca (abstrahujmy, że jest to 1J (1 dżul)). W odniesieniu do elektryczności – mocy elektryczna określa, ile pracy wykona energia elektryczna w ciągu 1 sekundy (jednostką jest także Wat).

Każde urządzenie elektryczne w naszym domu i nie tylko ma pewną określoną moc. Co to oznacza? Oznacza to ni mniej ni więcej, jaką pracę może wykonać dane urządzenie (oczywiście w ciągu 1 sekundy). Im większą moc posiada urządzenie, tym większą ilość pracy może w tym samym czasie wykonać. Dobrym przykładem jest czajnik elektryczny. Im większą ma moc (zapisaną w instrukcji), tym szybciej zagotuje tą samą ilość wody. Jeśli żarówka ma moc oznaczaną jako 40W w uproszczeniu oznacza to, że tyle pobiera energii elektrycznej.

Urządzenia miewają różne dodatkowe “litery” przed oznaczeniem mocy np kW lub MW – k to kilo, a M to mega. W liczbach oznacza to:

1kW= 1000W

1MW = 1000kW = 1000 000W

Moc zapisana na urządzeniach nie jest pełnią obrazu, który poszukujemy.

Opłaty za zużycie prądu elektrycznego

Za co właściwie płacimy, jeśli jest mowa o opłatach za prąd. Płacimy za ilość energii zużytej w ciągu godziny, gdzie jednostką jest Wh (watogodzina). Płacimy zatem za Wh, czyli watogodzinę (lub raczej kWh czyli kilowatogodzinę czyli 1000 Wh watogodzin). Jak to wygląda w rzeczywistości w obliczeniach:

Jeśli posiadasz wiertarkę o mocy 3 kW (kilowatów) i używasz jej przez 2 h to zużywasz 6 kWh. Liczbowo wygląda to następująco:

6kWh = 3kW *2 h

Płacimy wówczas za 6kWh. Wystarczy sprawdzić ile kosztuje 1 kWh. Przyjmijmy, że jest to 0,6PLN za 1 kWh. Oznacza to, że koszt pracy tej wiertarki w ciągu 2 godzin wynosi:

2h*3kWh*0,6PLN/kWh=3,6PLN

W załączniku znajduje się prosty kalkulator do obliczania kosztów zużycia elektryczności dla danego urządzenia. Kalkulator pokaże koszty zużycia przez urządzenie w ciągu całego roku. Oczywiście rachunek za elektryczność nie obejmuje tylko opłat za kilowatogodziny. Napiszę o tym w kolejnym artykule związanym z opłatami za elektryczność.

Kalkulator obliczania ilości zużytej energii elektrycznej przez urządzenie oraz jego koszt

Oczywiście dane podawane na urządzeniach są tylko wartościami teoretycznymi. Aby zmierzyć rzeczywiste koszty zużycia energii elektrycznej konieczne jest zmierzenie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej za pomocą watomierza. Idea jego działania polega na tym, że nie podłączasz urządzenia bezpośrednio do sieci, ale łączysz je poprzez watomierz, który jest elementem pośredniczącym. Watomierz za drobne pieniądze można kupić np w internecie. Temat opłaty za prąd elektryczny jest szeroki i ten wpis absolutnie go nie wyczerpuje. Jeśli jeszcze nie używasz budżetu do kontroli swoich finansów, co jest bezpośrednio związane ze zużyciem energii elektrycznej, zacznij od razu w moim wcześniejszym wpisie.

Bardzo proszę o polubienie fanpage bloga na FB i Twitter

Proszę o Wasze komentarze i opinie w powyższym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *