Menu Zamknij

Procenty a punkty procentowe

Temat, o którym chciałem napisać od dłuższego czasu, to sprawa określeń: procenty a punkty procentowe. Dotyczy on tylko pośrednio finansów osobistych, ale jeśli inwestujesz, to już na pewno powinieneś je odróżniać. O co chodzi? Bardzo często czytając informacje biznesowe widzę, że mylone są procenty (%) z punktami procentowymi (pproc). O zgrozo mylą to nawet osoby piszące o ekonomii, w poważnych periodykach, mieniące się dziennikarzami.

Tylko procenty

Jakie są różnice

Chodzi oczywiście o jednostki. Posłużę się przykładem. Jeśli akcje rosną np. z 100PLN/akcję do 110PLN/akcję, to wzrost wynosi 10%. Wzrost ten liczymy ze wzoru:

(wartość końcowa /wartość początkowa-1)*100%

czyli:

(110/100-1)*100%=10%

Jak dotychczas wszystko jasne. Cena akcji kosztującej 100PLN rośnie do 110PLN. Odnotowany jest wzrost ich cen wynoszący 10% ich wartości początkowej.

A teraz bezrobocie

Bezrobocie w danym kraju wzrosło z poziomu 5% w roku 2010 do poziomu 8% w roku 2011. W prasie pojawia się informacja, że bezrobocie wzrosło o 3 punkty procentowe (pproc). Co to oznacza? Czy to oznacza że bezrobocie wzrosło o 3% (rok do roku), jak czasami piszą błędnie w niektórych serwisach. Absolutnie NIE. Oznacza to tylko że bezrobocie wzrosło z poziomu 5% do poziomu 8% o własnie 3 punkty procentowe. Odnosząc to do poprzedniego przykładu, to to samo jakby powiedzieć, że cena akcji wzrosła o 10PLN mając na myśli wzrost o 10%. Dokładnie.

Czym się różnią procenty a punkty procentowe

Co to oznacza? Te dwa przykłady różnią się tylko jednostką. W przykładzie z bezrobociem podstawową jednostką jest procent bezrobocia, a w przykładzie z akcjami są to złotówki.

Podsumowując wzrosty wyniosły w pierwszym przykładzie wzrost wyniósł z (110/100-1)*100%=10%

a w drugim

(8% / 5% -1) * 100%=60%

Tak stopa bezrobocia wzrosła o 60%.

Z drugiej strony wzrost wyrażony w jednostkach nominalnych (pierwotnych) wynosi w pierwszym przykładzie 10PLN, a w drugim 3 punkty procentowe (pproc).

Procenty a punkty procentowe są dość często mylone w mediach ekonomicznych. Ten wpis był tylko szybką informacją wyjaśniającą tą różnicę. Jeśli masz pytania i komentarza zapraszam do wpisów.

Proszę Cię o polubienie fanpage bloga na FB i Twitter

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *