Menu Zamknij

Prosto o giełdzie

Analiza techniczna

Czytając literaturę można by się zastanowić, czy fakt powstania wszelkiego rodzaju giełd był wydarzeniem pozytywnym, czy wręcz przeciwnie. Ten artykuł jest pierwszym z serii artykułów o inwestycjach na giełdach. Dowiesz się tutaj o celach serii oraz o tym, że inwestowanie nie jest prostym działaniem, chociaż seria ma właśnie tytuł prosto o giełdzie.

Zalążki rynków finansowe, a w ich ramach pierwsze giełdy papierów wartościowych powstawały już w XVI i XVII. Oczywiście nie były to giełdy w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Były to raczej miejsca, na których handlowano różnego rodzajów towarami, prawami własności, czy także już akcjami pierwszych spółek akcyjnych.
Przy okazji, Nie wiem czy wiecie, ale pierwsze metody inwestycyjne pochodzą z 1600 roku z Japonii. Były to metody, których bazą były wykresy cen ryżu. Pierwsi inwestorzy już wtedy wykorzystywali nieracjonalne zachowania handlujących.

Ale stało się giełdy powstały. Dlaczego o tym piszę? Powód jest prosty, z giełdą wiążą się skrajne, ale przeciwne emocje związane oczywiście z zarabianiem większych lub mniejszych pieniędzy. Skąd się biorą te emocje. Giełda potrafi doprowadzić ludzi zarówno do bogactwa jak i do absolutnej ruiny. Co ciekawe ludziom obserwującym z boku inwestycje na giełdach mogą się wydawać bardzo prostym sposobem zarabiania, co już zapewne wiesz jest nieprawdą.

Emocjonalna natura giełd

Oczywiście wszyscy marzący o zdobyciu bogactwa lub chociaż zarabiania na giełdzie nie są w stanie uniknąć tych emocji. Uważam, że można je jednak ograniczyć poprzez poprzez kompleksowe poznanie giełd. Celowo piszę “ograniczyć”, raczej nie da się ich wyeliminować. Chodzi mi o szeroką znajomość giełd, począwszy od określenia jej miejsca w gospodarce, jej uczestników, notowanych instrumentów, metod inwestowania, pułapek mentalnych, typowych popełnianych błędów, wpływu tłumu i wreszcie wreszcie zachowań inwestorów. Dlaczego podkreślam znaczenie zachowań inwestorów. Giełda jest rynkiem gdzie logika nakazuje zachowywać się racjonalnie. Ta informacja jest szczególnie istotna, gdyż rzeczywistość jest inna. Racjonalni zazwyczaj ludzie, inwestorzy zachowują się nieracjonalnie i to na szereg różnych sposobów. Co ciekawe, chociaż osoby zajmujące się giełdą wiedzą o tym, to jednak nie chroni ich to przed nieracjonalnością własnych zachowań oraz wpływu zachowań zbiorowości inwestorów. Oczywiście nie ma znaczenia w tym momencie o jakiej giełdzie mówię, czy jest jest to giełda towarowa, walutowa czy wreszcie giełda papierów wartościowych.

Co znajdzie się w cyklu artykułów o giełdzie

Na tym blogu będę przekazywał przede wszystkim informacje na temat giełdy papierów wartościowych, a w mniejszym stopniu na temat pozostałych. Mechanizmy rządzące giełdami są właściwie podobne. Jako, że jest to blog skupiający się na finansach osobistych, będę chciał pokazać wiedzę z punktu widzenia inwestora indywidualnego, który nie zajmuje się zawodowo inwestycjami na giełdach.

Podsumowując. Jaką wiedzę o giełdach będę prezentował w blogu:

  1. ogólna wiadomości o różnych giełdach
  2. wiedza o notowanych instrumentach
  3. wiedza o metodach inwestycyjnych
  4. Psychologia inwestowania
  5. Opis rzeczywistych zachowań pojedynczych inwestorów oraz tłumu giełdowego

Czego nie dowiesz się z bloga

To oczywiście tytuł nieco zaczepny, ale … . Czego na pewno nie pokażę Ci na blogu. Nie podam Ci genialnej zawsze skutecznej metod inwestycyjnej, za pomocą których będziesz mógł skutecznie bez wysiłku, zawsze bezproblemowo zarabiać. Wszystkie decyzje inwestycyjne, które podejmiesz będą zawsze tylko Twoją decyzją i Twoją odpowiedzialnością.

Jeśli podobał Cię się artykuł, proszę Cie o polubienie profilu bloga na facebooku i twitter

Pozdrawiam i życzę dużo sukcesów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *