Menu Zamknij

Zaczynam ebiznes. Część biznesowa i narzędziowa

Zaczynam mój własny ebiznes

Zaczynam ebiznes. Na co musisz zwracać uwagę gdy go rozpoczynasz Gdy zaczynasz musisz być świadom, że składa się on z dwóch warstw równolegle rozwijających się obok siebie. Jak je postrzegać i czym one są. Zaprzątają one umysły początkujących adeptów prowadzenia ebiznesu. Wiem, ponieważ sam przerabiałem ten temat kilka razy w przeszłości. Mowa o dwóch warstwach w ebiznesie:

  1. warstwie narzędziowej
  2. warstwa biznesowej
ZAczynam ebiznaes . Na co zwrócić uwagę - jakie problemy staną przed Tobą. Przeczytaj mój wpis.

Część biznesowa i narzędziowa ebiznesu

Narzędziowa strona ebiznesu to wiedza jak i technika potrzebna do jego prowadzenia. W zależności od tego jak ma wyglądać twój ebzines, czy jest to blog, czy jest to jakieś specjalnie napisane dla Ciebie narzędzie, strona narzędziowa obejmuje całą technikę i technologię zaangażowaną w Twoje przedsięwzięcie. Serwery, hosting strony www, Word Press, dedykowane narzędzia pisane w php i mysql. Jest to szereg narzędzi, które musisz poznać, aby skutecznie i sprawnie prowadzić swój ebiznes.

Strona biznesowa to strona ekonomiczna i organizacyjna twojego ebzinesu. Oznacza ona model biznesowy, za pomocą którego będziesz zarabiał. W jego skład wchodzi wszystko co jest związane z działaniem samego biznesu od strony nietechnicznej. O ile sam produkt może mieć charakter bardziej narzędziowy (chociaż nie musi), to jednak model biznesowy, aspekty pracownicze, sprzedaży, obsługi klienta, obsługi reklamacji, rozliczeń, kwestie księgowe, podatkowe mają już charakter biznesowy.

Ale o co w tym chodzi?

Dlaczego piszę o tych dwóch warstwach? Chociaż temat wydaje się stosunkowo banalny, to jednak taki nie jest. Waga przywiązywana do każdej z warstw jest dla prowadzącego ebiznes jest różna w zależności od momentu w jakim prowadzisz ebiznes. Jest to istotne szczególnie dla początkujących adeptów. Pamiętam, że jako początkujący nie skupiałem się na najistotniejszych aspektach. Kładłem maksymalny nacisk na cześć narzędziową, a raczej na stworzenie i cały czas dopracowywanie narzędzi i szlifowanie wiedzy na ich temat. Cały czas się uczyłem. Przecież wiadomo, że gdy stworzysz świetny serwis oparty na nowatorskim modelu, świetnie wykonany, to projekt ten sam się będzie sprzedawała. To oczywiście ironia – tak nie jest.

Sedno prowadzenia ebiznesu

Twój ebiznes musi zarabiać, to jest jego najważniejszą funkcją. Szerzej ten aspekt opisałem w tym poście. Jeśli będziesz posiadał przepiękne, funkcjonalne narzędzia, które jednak nie będą sprzedawać to sens jego istnienia jest wątpliwa. Oczywiście niektórzy prowadzą biznes dla samej przyjemności jego prowadzenia i z pewnością ją osiągają, ale nie o to w tym chodzi chodzi. Nie jestem pewien czy wszyscy oni są tego świadomi. Potencjalnie prosta rzecz jaką jest sprzedaż jest prosta ale nie łatwa.

Sprzedaż jest prosta, ale nie łatwa

Zaczynając ebiznes będziesz prowadził jednocześnie warstwę biznesową i narzędziową. Istotą jest równomierne prowadzenie i co ważne rozwijanie obydwu warstw jednocześnie. Jeśli skupisz się tylko na jednej z warstw wówczas najprawdopodobniej poniesiesz porażkę. Popełniłem ten błąd kilka razy szlifując tylko cześć narzędziową. Miałem naprawdę piękne narzędzia. Równomierny rozwój jest szczególnie istotny jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić ebiznes, którego model biznesowy już istnieje na rynku, czyli blog, produkcję i sprzedaż kursów, prowadzenie esklepu, musisz mieć świadomość, że strona biznesowa jest równie ważna jak strona narzędziowa.

Zaczynam ebiznes – podsumowanie

Przy obecnym rozwoju usług internetowych strona techniczna staje się coraz prostsza. Stosunkowo niewielkim wysiłkiem jesteś w stanie ją opanować. Jej dostępność skutkuje rosnącą konkurencją wśród twórców narzędzi, z których w większości możesz korzystać zupełnie za darmo. Wyzwaniem staje się jednak strona biznesowa. Coraz częściej nasze biznesy konkurują już nie tylko w wymiarze ogólnokrajowym, ale także ogólnoświatowym. Zależność jest prosta masz dostępny rynek światowy ale jednocześnie doświadczasz międzynarodowej konkurencji. Zaczynam ebiznes – życzę sukcesów.

Liczę, że ten wpis był dla Ciebie inspirujący, Jeśli masz pytania lub nie zgadzasz się z postawionymi tezami proszę Cięo komentarze.

Poniżej inne moje wpisy, do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *