Jak wygląda obecna sytuacja dotycząca oszczędzania wśród Polaków? O ile w 2014 roku 85% ludzie nie oszczędzało, o tyle z biegiem lat tendencja powoli się zmienia. Powodów, dla których wówczas Polacy nie oszczędzali wskazać można kilka. Około 70% ludzi twierdziło, że nie oszczędza z powodu niskich zarobków. 15% stwierdziło, że obecne wysokie wydatki, nie dają im możliwości na akumulowanie oszczędności. Około 5% nie widziało potrzeby oszczędzania! Obraz jaki malował się wówczas, to obraz, że 90% ludzi nie oszczędza w miesiącu ani złotówki. Wydaje się, że oprócz przyczyn, w dużym stopniu ekonomicznych, brak takiego działania związany był z niską świadomością co do potrzeby oszczędzania. Nie jest tajemnicą, że poziom wiedzy ekonomicznej wśród Polaków nie należy do najwyższych, prawdopodobnie nie zostali nauczeni takich zachowań. Ciekawe jest, że część osób, które pytano o oszczędzanie stwierdziła, że nie oszczędza, ponieważ nie lubi tego robić. Tak nie można się zachowywać. Należy robić rzeczy także te, których się nie lubi mając na uwadze długofalowe efekty. A czy ty już oszczędzasz?
Obecny stan oszczędności i oszczędzania
A jak oszczędzanie i poziom oszczędności wygląda obecnie? Z uwagi na rozwój gospodarczy i tak, polepszającą się sytuację gospodarczą w 2019 r. 80% ludzi twierdzi, że posiada oszczędności. Efekt ten poprawia się praktycznie od 2015 r. Oczywiście istotna jest kwestia, jest jaki jest poziom tych oszczędności.
Poniższa tabela pokazuje te wielkości na początek 2019 r. wyrażone w ilości pensji jakie osiągają gospodarstwa domowe.
Sytuacja wydaje się nie najgorsza, jednak uogólniając 16% ludzi praktycznie nie posiada oszczędności, a 42% posiada bardzo niewielkie.
A jak wygląda sam proces oszczędzania w 2019r? Na postawione pytanie: Dlaczego nie oszczędzają Państwo i nie mają oszczędności otrzymane odpowiedzi prezentują się następująco:
Łatwo zauważyć, że sytuacja w stosunku do 2014r. nie zmieniła się jakoś diametralnie.
Czy ty oszczędzasz?
Jest to zasadnicze pytanie. Jeśli tego nie robisz to powinieneś zacząć, teraz natychmiast. Powinieneś zoptymalizować swoje wydatki i spowodować, aby pojawiły się oszczędności. Pozbądź się zbędnych wydatków, przede wszystkim konsumpcyjnych. Oczywiście zapewne pojawią się odpowiedzi, że przecież nie mam z czego. Jednak oszczędzać można zawsze, nawet jeśli są to niewielkie kwoty. Przytoczę tu ciekawą historię. Kiedyś w jednym z miast zmarł żebrak. Jakie było zaskoczenie, kiedy odkryto jaki miał majątek. Okazało się, że ma pokaźny dom i luksusowy samochód. Odkładał pieniądze przez całe życie. Wydaje się, że żebranie było dla niego sposobem na życie. Oczywiście nie namawiam Cię do żebrania i chociaż nie jestem do końca przekonany, że jest to historia prawdziwa to jednak pokazuje ona, że oszczędzać da się w każdej sytuacji.
Od czego zacząć?
Należy zacząć oszczędzać. Czy ty już oszczędzasz? Pierwszym krokiem powinno być rozpoczęcie używania budżetu domowego. Najpierw musisz dowiedzieć się, gdzie wypływają Twoje pieniądze, jak wysokie są Twoje wydatki. Zobaczysz, że sama świadomość spowoduje, że automatycznie zachowasz część środków – ze mną było podobnie. Jak zacząć, przeczytaj rozpoczynając serię wpisów na temat prowadzenia budżetu domowego.
Jeśli spodobał Ci się wpis proszę Cię o polubienie fanpage bloga na FB i Twitter