Menu Zamknij

Szanse na odniesienie sukcesu. Jak to policzyć?

prawdopodobieństwo osiągania sukcesu

Tytuł może być nieco mylący, w odniesieniu do tego co znajdzie się w tym wpisie. Do jego stworzenia zmotywowały mnie różnego rodzaju artykuły na temat szans na odniesienie sukcesu. Nie chodzi oczywiście o żaden konkretny sukces. Mowa będzie o tym jak szacować prawdopodobieństwo jego odniesienia. Jak się liczy szanse na odniesienie sukcesu.

Trochę matematyki

Często czytam o tym, że szanse na odniesienie sukcesu w takiej, a takiej aktywności są duże, małe albo średnie. Tak właściwie nic nam to nie mówi, tym bardziej, że dla różnych osób może to znaczyć coś zupełnie innego. Brakuje jednak jakiś liczb, za pomocą których najwygodniej przedstawiać to zjawisko. Czasami jednak można przeczytać, że prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu wynosi 2%, 5%, 10% itd. Jak to interpretować i co to właściwie znaczy? Wyobraźmy sobie, że mówimy o biznesie. Prawdopodobieństwo, że jakiś biznes odniesie sukces wynosi 10% oznacza ni mniej, ni więcej tylko, że w 10 próbach na 100 odniesiony będzie sukces. Jeszcze prościej mówiąc jeśli założony będzie biznes to raz na 10 razy powinien nie zbankrutować (a propos to chyba jednak bardzo wymagający biznes). Zatem co to jest szansa na odniesienie sukcesu – sprawa jest już jaśniejsza.

Skąd te dane

Można postawić pytanie, jak liczone jest prawdopodobieństwo tych sukcesów. Podstawą są rzeczywiste dane i obliczone na ich podstawie liczby. Pewne zjawiska można stosunkowo prosto oszacować. Na przykład pracując w dużej korporacji prawdopodobieństwo, że zostaniesz jej prezesem wynosi średnio 1/1550 (0,0645%). Obliczone to zostało w ten sposób, że podzielona został średnia ilość prezesów do średniej liczba wszystkich pracowników. Jak się interpretuje tą liczbę? Jeśli pracowałbyś w danej firmie 1549 razy (mając odpowiednie kompetencje) wówczas z matematycznego punktu widzenia, chociaż raz powinieneś zostać głównym prezesem. Rzeczywistość oczywiście nie jest taka prosta, ponieważ to tylko matematyka (chociaż w jednym z moich wcześniejszych wpisów pisałem, że matematyka jest najważniejsza). Przeczytać go możesz w linku:

W rzeczywistości pracując jeszcze 1549 razy możesz zostać prezesem jeszcze 2, 3, 4 razy. Może się jednak zdarzyć, że nigdy się nim nie staniesz. Tak działa prawdopodobieństwo.

Kiedy zatem odniesiemy sukces?

Ale teraz jeszcze bardziej do sedna tego wpisu. Doprecyzujmy pytanie, które właściwie chciałem zadać na samym początku. Ile musimy wykonać prób, aby osiągnąć TEORETYCZNIE sukces. Wyobraźmy sobie, że prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu w jakimś biznesie wynosi 5%. Oznacza to, że zaczynając 100 razy ten biznes, w 5 przypadkach zakończy się sukcesem. Idąc dalej tym tokiem myślenia. Rozpoczynając 20 razy ten biznes (oczywiście z założenia ten sam) osiągniemy sukces. Prawdopodobieństwa się dodają (5% to 0,05).

0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05 +0,05+0,05+0,05+0,05+0,05+0,05=1 co oznacza teoretycznie pewność sukcesu.

Jeśli prawdopodobieństwo sukcesu wynosi 20% to zakładając ten biznes 5 razy odniesiesz sukces (oczywiście w teorii).

Szanse na odniesienie sukcesu czy to da się obliczyć? www.prostoopieniadzach.pl

Rzeczywistość jest skomplikowana

Temat wydaje się prosty jednak życie jest o bardziej skomplikowana.Tym obliczeniom można postawić sporo zarzutów. Przede wszystkim samo prawdopodobieństwo zdarzeń może nie być prawdziwe. Jest ono tylko prawdopodobieństwem, czyli jak opisano powyżej, może w rzeczywistości się nie wydarzyć. Przedstawiona konstrukcja jest tylko raczej modelem poglądowym na konkretną sytuację. I wreszcie najważniejsza rzecz. To, że każdy teoretycznie prowadzi biznes w ten sam sposób, jest tylko mrzonką. Ludzie różnią się sobą nie tylko cechami osobowości, ale także wykształceniem wiedzą i wreszcie doświadczeniem, a to może spowodować zupełnie różne rezultaty, przy kolejnych próbach. Nie można także pominąć najważniejszej rzeczy jaką jest pracowitość.

Na zakończenie

Przedstawiony tutaj model jest jednak ciągle tylko pewnym modelem. Z założenia tak powinno być, jednak w rzeczywistości może się nigdy nie wydarzyć. Zatem musimy być świadomi, jak to powinno działać, biorąc poprawkę na rzeczywistość. Mam nadzieję, że powyższy wpis rzuci Ci nieco światła na aktywność zmierzającą do osiągnięcia sukcesu.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł zapraszam Cię do odwiedzenia profilu mojego bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube.

Zapraszam Cię do polubienia innych moich postów:

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *