Menu Zamknij

Z czego składa się twój rachunek za prąd 2020

Z czego składa się twój rachunek za prąd

Poznaj strukturę rachunku za energię elektryczną w 2020. Będziesz zaskoczony ilością składowych pozycji stałych i zmiennych. To nie jest prosty mnożnik ilości kWh razy stawka. To bardziej skomplikowane. Z czego zatem składa się twój rachunek za prąd w 2020?

Chyba wszyscy płacimy rachunki za prąd elektryczny. Co jednak wchodzi w jego skład. Co pewien czas skład tego rachunku ulega niewielkiej zmianie. Jak powszechnie wiadomo (albo nie), nie jest to prosta opłata równa zużytym kWh (kilowatogodzinom) odczytywanym z licznika pomnożonym przez koszt 1kWh. Co to właściwie jest 1kWh możesz przeczytać we wpisie. Warto zaznajomić się ze schematem zależności jakie wpływają na Twój rachunek za prąd. Pomoże Ci to zwiększyć kontrolę nad twoimi kosztami, ale także da wiedzę w sytuacji konieczności zmiany taryfy lub dostawcy energii elektrycznej.

Rachunek za elektryczność, wstęp

Pomimo iż mamy kilku operatorów (dostawców) prądu, to praktycznie mamy tylko jeden schemat naliczania opłat za energię elektryczną, na który a propos nie mamy wpływu. Składa się on z dwóch części:

  1. koszty zmienne,
  2. koszty stałe.

Część zmienną rachunku płacimy jeśli faktycznie zużywamy prąd. Część stała rachunku dotyczy opłat, które istnieją nawet jeśli w danym miesiącu nie korzystasz z żadnego urządzenia elektrycznego (tak dokładnie).

Z czego składa się twój rachunek za prąd. Sprawdź metodę obliczania

Elementy składowe rachunku za prąd

Z czego składa się twój rachunek za prąd. Wyróżniamy

  1. Opłaty sprzedawcy energii elektrycznej,
  2. Opłata za dystrybucję energii elektrycznej do punktu gdzie jest zużywana

Opłaty sprzedawcy energii elektrycznej to opłaty, jakie zapłacisz za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej. Im więcej zużywasz, tym więcej płacisz. Tą pozycję możesz śmiało porównywać z innymi miesiącami. Zależą one tylko od wielkości zużycia prądu. Wyróżniamy w tym obszarze:

  1. Opłata za energię czynną – Rzeczywista ilość zużywanego prądu obliczana poprzez mnożenie stawki z, a 1kWh przez cenę 1 kWh. Jest ona odczytywana z liczników przez inkasentów.
  2. Opłata handlowa(opłata za obsługę handlową) – jest to stała opłata miesięczna. Jest ona niezależna od zużycia prądu. Można ją nazywać abonamentem, który płacimy za możliwość korzystania z prądu. Często w jej ramach sprzedawca świadczy usługi serwisowej dla twoich urządzeń elektrycznych (oczywiście tylko do pewnej kwoty).

Opłaty dystrybutora, to opłata za dostarczanie energii elektrycznej. W jej skład wchodzą:

  1. Zmienny składnik składki sieciowej inaczej opłata przesyłowa zmienna. Naliczana jest w odniesieniu do wielkości zużycia prądu w kWh. Podobnie jak przy stałym składniku składki sieciowej służy do utrzymania sieci dystrybucyjnej.
  2. Stały koszt składki sieciowej czyli inaczej opłata przesyłowa stała. Jest to po prostu stała miesięczna opłata wydatkowaną na utrzymanie, remonty i modernizację sieci przesyłowej. Jest ona niezależna od ilości zużywanych kWh. Jest ona kolejną opłatą gwarantującą nieprzerwane dostawy prądu,
  3. Składka na OZE. Jest to ni mniej ni więcej tylko opłata wspierające wytwarzanie zielonej energii.
  4. Opłata kogeneracyjna. Stosunkowo niewielka opłata mająca na celu promowanie bardziej ekologicznego procesu wytwarzania energii w elektrowni. Chodzi o produkcję energii elektrycznej, podczas której wytwarzane jest także ciepło zużywane później do np. ogrzewania mieszkań. Wcześniej ciepło było traktowane jako odpad.

Jeszcze o opłatach za energię elektryczną

Jak wspomniano ponosisz je nawet w sytuacji, gdy twój dom lub mieszkanie stoi puste i nie używasz prądu. Płacisz niejako za gotowość do odbioru energii. W temacie opłat należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że od 2007 roku możesz wybierać sprzedawcę energii spośród kilku działających na polskim rynku. O ile możesz zmieniać sprzedawcę prądu, tego który oferuje najlepsze warunki, to nie możesz zmienić dystrybutora, czyli właściciela linii przesyłowych na danym terenie. Jeśli nie wykonałeś żadnych operacji zmiany dostawcy to prawdopodobnie dostajesz jedną kompleksową fakturę. Jeśli jednak zmienisz dostawcę to będziesz otrzymywał dwie faktury: jedna od sprzedawcy, a drugą od dystrybutora. Oczywiście dystrybutora na swoim terenie nie możesz zmienić, gdyż do niego należą linie przesyłowe.

Jeśli wpis przypadł Ci do gustu proszę o polubienie fanpag’a bloga na FB i Twitter.

Proszę Was o komentarze i opinie w powyższym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *