Menu Zamknij

Oszczędzanie a samochód – 18 sposobów

Oszczedzanie a samochód

Oszczędzanie a samochód. Chyba większość z nas posiada samochód. Jest to obszar generujący jedne z najwyższych kosztów w Twoim budżecie domowym. Dla niektórych osób, można to powiedzieć bez większej przesady, eksploatacja samochodu to skarbonka bez dna. Najważniejsze czynniki kosztowe to głównie paliwo, ale także okazjonalne naprawy, czy zakupy wyposażenia i eksploatacyjne. Nie można także nie zauważyć corocznych przeglądów. Oszczędności w tym obszarze są na szczęście możliwe, niezależnie od tego, czy posiadasz nowe, czy też już stare auto. W zależności od tego ile przejeżdżasz kilometrów w ciągu roku, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Zobacz jak to zrobić.

Paliwo najważniejszy czynnik kosztowy

Temat paliwa obejmuje wiele wątków i aspektów, dotyczy zarówno posiadaczy pojazdów benzynowych jak i samochodów z silnikiem diesla. Podawane przez producentów wielkości zużycia paliwa przez Twój samochód często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jak liczyć rzeczywiste spalanie paliwa przez Twój samochód znajdziesz w jednym z wcześniejszych moich wpisów (kalkulator).

Prześledźmy najważniejsze elementy związane z paliwem, które pomogą oszczędzić pieniądze:

Tankuj taniej

Jeśli powiem: tankuj taniej, nie powiem niczego odkrywczego. Doprecyzujmy gdzie kupować paliwo. Różne firmy sprzedają paliwo w różnych cenach. Różnica może wynosić nawet 20-40gr/L co jest znaczącą kwotą. Tankowanie np 50 litrów pozwoli zaoszczędzić około 15PLN. Szczególnie korzystne jest tankowanie przy dużych supermarketach, w szczególności jednej z dużych francuskich sieci. Kiedyś głośna była sprawa, w której Urząd Skarbowy zarzucił zarządzającym supermarketem, że sprzedają paliwo poniżej kosztów zakupu. Finalnie udało im się udowodnić, że zarabiają 1PLN (tak dokładnie!) na jednej cysternie paliwa (1PLN na 24 tys litrów). Wiadomo zatem skąd te ceny.

Gdzie nie kupować paliwa?

Gdzie nie kupować paliwa. Obecnie najdroższe paliwo jest przy trasach szybkiego ruchu lub autostrad. Osobiście nie wiem skąd taka polityka, ponieważ przejeżdża tamtędy dziennie bardzo dużo samochodów. Obrót prawdopodobnie byłby jeszcze większy, gdyby cena byłą niewiele mniejsza. Zakładam, że ktoś chyba niedokładnie obliczył model sprzedaży, a może powodem są problemy logistyczne.

A co z jakością paliwa

Wiem, że zapewne powiesz, że na niektórych stacjach paliwo jest słabszej jakości. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ dostawca jest ten sam. Obrazem wyjaśniającym sytuację niech będzie historia jaka przydarzyła się mojemu znajomemu. Wjechał na stację renomowanej firmy sprzedającej paliwo. Wyjechać już mu się nie udało. Winna była oczywiście, jak się okazało, jakość paliwa. Moja rada jeśli tankujesz zachowuj paragon, aby ewentualnie mieć możliwość reklamowania paliwa.

Podsumujmy. Jeśli tankujesz np dwa razy w miesiącu 50 litrów przy supermarkecie to oszczędność wyniesie 100L * 0,4 = 40 PLN. Rocznie daje to aż: 480PLN.

Sposób jazdy

Jest to powszechnie znany fakt. Jeśli jeździsz w sposób ekonomiczny, wówczas twój samochód spala mniej paliwa. Jasne. Sporo osób jednak tego nie robi twierdząc, że jest to wina warunków jazdy, korków, pogody itd., które wymuszają nieekonomiczną jazdę. Warto jednak wyrobić sobie dobre nawyki w tym zakresie. Badania pokazują, że można oszczędzić nawet 1-1,5L na 100km eliminując nieekonomiczną jazdę, czyli około 12-18% paliwa. Jeśli Twój samochód spala 8L/100km to 1L to około 12%. Zakładając, że przejeżdżasz miesięcznie 1250km daje to około 12L oszczędności, czyli około 52PLN, a rocznie około 619PLN. Ekonomiczny sposób jazdy jest szeroko opisywany w internecie, jednak taka jazda polega na przestrzeganiu kilku głównych zasad. Oto one:

  • jeździj jak najbardziej płynnie,
  • unikaj gwałtownego przyśpieszania (Twój samochód może w tym momencie spalać nawet ponad 50L/100km),
  • hamuj biegami,
  • nie jeździj na luzie,
  • planuj swoją podróż.

Obecnie na rynku można kupić już monitor ekonomicznej jazdy. Instaluje się go przy desce rozdzielczej. Jest podłączony do silnika. Jego zasada jest absolutnie prosta. Ma w sobie umieszczoną diodę. Świeci on na czerwono, gdy jedziesz nieekonomicznie, a na zielono gdy ekonomicznie. Z czasem wyrabiasz sobie dobry nawyk i automatycznie oszczędzasz paliwo.

blog o pieniądzach

Opony

Niestety poziom ciśnienia opon również jest szeroko ignorowany przez kierowców. Niewłaściwy poziom ciśnienia opon nie tylko zwiększa ryzyko uszkodzenia kół, ale także zwiększa koszty jazdy. Oczywiście zbyt napompowane opony powodują, że samochód gorzej “trzyma się” drogi. Należy zatem znaleźć złoty środek. Jak podaje literatura dobrze napompowane opony powodują spadek kosztów nawet do 20%, czyli przy spalaniu 8L/100km jest to oszczędność około 2L na 100km. Wydaje mi się, że te dane są nieco zawyżone jednak jest to sporo. Załóżmy, że oszczędność wynosi 1L na 100km. Zakładając że przejeżdżasz 1250km w miesiącu to oszczędzasz około 12L czyli 52PLN w miesiącu i 619PLN w roku,

Wyłączaj samochód podczas postojów

Abstrahując, że takie działanie jest zabronione prawem, dodatkowo zanieczyszcza się powietrze. Spalanie na luźnym biegu generuje spalanie na poziomie około 0,5L na godzinę. Myślę, że bezcelowe jest ujmowanie tego kosztu w ujęciu rocznym stąd nie będę go podsumowywał.

Pozbądź się dodatkowego bagażu

Każdy z nas wozi w bagażniku różnego rodzaju zbędne przedmioty. Zapasowy płyn do spryskiwacza, może olej do silnika. Czy na pewno ich potrzebujesz? Na terenie polski stacje benzynowe znajdują się dość licznie i jeśli zajdzie potrzeba, po prostu kupisz niezbędne przedmioty i uzupełnisz wspomniany olej w silniku. Wyrzuć zatem wszystkie zbędne przedmioty. W zależności od samochodu, likwidacja nawet 20 kg spowoduje zmniejszenie spalania nawet o 0,2l na 100km. Przy naszej kalkulacji przypomnę, że przejeżdżamy 1250km miesięcznie, oszczędzamy rocznie około 124PLN na każde zlikwidowane 20 kilogramów w bagażniku. Oszczędności a samochód, należy o tym cały czas myśleć.

Ściągnij bagażnik z dachu

Wcale nierzadko widoczne są samochody z zainstalowanym na dachu bagażnikiem. Nie ma znaczenia, czy jest to duże pudło, czy też bagażnik na narty, czy rowery. Wszystkie dodatkowe tego typu przedmioty wpływają na poziom spalania paliwa. Stawiająca opór skrzynia bagażnika może zwiększyć spalanie nawet o 15%, czyli kolejny 1-1,5 litra. Załóżmy, że jest to 1litr na 100km. Rocznie daje to oszczędność 619PLN.

Nie kupuj na stacjach benzynowych niczego poza paliwem

Wprawdzie ten element dotyczy tylko pośrednio użytkowania samochodu, jest on jednak dość istotny. Niestety, ale sporo ludzi ma nawyk kupowania na stacji benzynowej np. płynu do spryskiwacza, żarówek, innego wyposażenia samochodu. Sprawdź na własną rękę, że są one droższe od tych samych rzeczy kupowanych w supermarketach czy w internecie. Muszę się Wam przyznać, że mam znajomego, który sam wytwarza dla siebie płyn do spryskiwaczy – z płynu do mycia naczyń. Gdyby się zastanowić to jednak sporo oszczędza. Na stacjach należy kupować tylko w sytuacjach awaryjnych. Płyn na stacji benzynowej może kosztować np. 20PLN za 5 litrów, a w supermarkecie 8PLN. Wymieniając płyn dwa razy w roku oszczędzasz około 30 PLN. Podobnie sprawa ma się z żarówkami.

Używaj myjni bezdotykowych

Oczywiście nie namawiam Cię do rezygnacji z używania myjni i mycia samochodu we własnym zakresie. Dbanie o środowisko, w każdym aspekcie, jest obecnie bardzo istotną sprawą. Porównując jednak myjnie automatyczne i bezdotykowe łatwo dojść do wniosku, że te drugie są zdecydowanie tańsze. Porównując nawet z grubsza – 10PLN zapłacisz za mycie w myjni bezdotykowej, w automatycznej 25PLN. Różnica 15PLN. Zakładając że myjesz samochód raz w miesiącu, rezygnując z myjni automatycznej, oszczędzasz rocznie 180PLN.

Korzystaj z systemów payback

Kupując paliwo nie zapominaj o istnieniu systemów payback. Wszystkie większe sieci stacji benzynowych je posiadają. Za ich pomocą starają się przywiązywać klientów do siebie. Ich zasada działania jest banalna. Za każdy zakupiony przedmiot, przekąskę i oczywiście paliwo otrzymujesz punkty, najczęściej agregowane na karcie elektronicznej. Przykładowo za każdy zakupiony litr podstawowego typu paliwa otrzymujesz jeden punkt. Po zebraniu pewnej ilości punktów otrzymasz, czy to paliwo, czy pewną kwotę pieniędzy, którą możesz wydać oczywiście na tej stacji. Oszczędzanie a samochód na pewno się sprawdza przy okazji systemów payback.

Zmień ubezpieczyciela

Nie mówię, że masz drogie ubezpieczenie. Namawiam Cię tylko do sprawdzania, jakie oferty przedstawiają różni ubezpieczyciele. Jest rzeczą oczywistą, że ulegają one zmianie i należy kontrolować jak te zmiany postępują. Oczywiście jeśli masz dobrego doradcę finansowego, wówczas możesz bazować na jego opinii. Zbierze on w jedną całość: cenę i jakość ubezpieczenia. Oczywiście nie jest to taka prosta sprawa – dobry doradca finansowy jest na wagę złota – przeczytaj o tym w jednym z moich wpisów. W każdym razie sprawdzaj ubezpieczycieli.

Podwożenie do pracy

Chociaż nie każdy ma taką możliwość, to jednak podzielenie kosztów paliwa na pół przy dojeździe do pracy jest rzeczą naprawdę opłacalną. Jeśli używasz do dojazdu do pracy samochodu, wówczas praktycznie, wyłączając urlop, jest to 229 dni w ciągu roku kiedy Twój samochód spala o połowę mniej (!).

Oszczędzanie a samochód

Oszczędzanie a samochód. Jak oszczędzać pieniądze przy eksploatacji samochodu. Podsumowanie

Podsumowuję wszystkie oszczędności w powyższej tabeli. Oczywiście są one mocno subiektywne i u pewnych osób będą niższe, ale u niektórych wyższe (!) Na jakie oszczędności można liczyć? Właściwie wszystko zależy od ilości przejechanych rocznie kilometrów. Osobiście nie przejeżdżam 1250km w ciągu miesiąca, to dużo. Artykuł ten ma uświadomić gdzie są potencjalne obszary podczas używania samochodu mogące dać oszczędności. Oszczędzanie a samochód ma to sens.

Mam nadzieję, że podobał Cię się artykuł lub zainspirował Cię do oszczędzania lub chociaż pogłębiania tego tematu. Proszę Cię o polubienie fanpage bloga na FB i Twitter oraz odwiedzenie mojego kanału na YT

Poniżej inne moje wpisy, do przeczytania których zapraszam:

2 Komentarze

    • Marcin

      Cześć Emil to wymaga jednak Twojej decyzji – jeśli chodzi o pieniądze, po pierwsze czy Cię na niego stać – oraz czy Ci się akurat taki podoba, jaki jest Twój pożądany poziom komfortu. Pozdrawiam Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *