Menu Zamknij

Jak tworzy się dobre nawyki za pomocą drobnych kroków

Jak tworzyć dobre nawyki

Właściwe prowadzenie własnych finansów wymaga automatycznego, powtarzalnego, skutecznego działania. Najlepiej wyrobić sobie nawyk takiego działania, aby nie musieć się na nich aż tak bardzo skupiać. Pieniądze lubią taką systematyczność. Powszechnie pisze się o konieczności nawykowego działania. Ale co to właściwie znaczy i do czego prowadzi lub powinno prowadzić? Jak drobnymi powtarzalnymi działaniami można dojść do dużych zmian. W tym wpisie dowiesz się jak mierzy się wielkość zmian oraz do jakich zmian można dojść nawet niewielkimi, ale powtarzalnymi krokami. Jak tworzyć dobre nawyki.

Drobne codzienne zmiany

Pisałem już kilka razy o tym, że oszczędzanie pieniędzy powinno być powtarzalne. Miesiąc w miesiąc powinieneś odkładać pewną z góry określoną kwotę. Jak na razie wszystko logiczne. Odkładasz po 1000PLN miesięcznie. Po roku masz 12000PLN. Jeśli do tego dołożymy dodatkowe dochody z np. odsetek, wówczas kwota będzie jeszcze większa. Jeśli chodzi pieniądze wszystko jest jasne.

Jak to się ma jeśli chodzi o nasze rzeczywiste, codzienne działania? Zamiast oszczędzania (które zazwyczaj może nie odbywa się jednak codziennie) weźmy pod uwagę jakąś inną czynność. Niech to będzie nauka teoretycznej wiedzy na temat finansów. Jak dotychczas wszystko jasne. Dokąd dotrzesz w poziomie swojej wiedzy, jeśli codziennie będziesz powiększał swoją wiedzę o np 0,1%? Z umiejętnościami i uczeniem się jest podobnie jak z oszczędzaniem. Nie odnosimy się do wartości początkowej, ale wartości z poprzedniego miesiąca – dla oszczędzanych pieniędzy lub poprzedniego dnia, jeśli chodzi o zwiększające się umiejętności, które cały czas pogłębiamy.

dobre nawyki finansowe www.prostoopieniadzach.pl

Ile możemy zmienić po roku tworząc dobre nawyki?

Załóżmy, że w obecnym momencie poziom naszej wiedzy na temat finansów jest na pewnym stałym poziomie. Pytanie brzmi o ile zwiększymy w ciągu roku nasz poziom umiejętności (i dobre nawyki), jeśli codziennie przez 365 dni będziemy zwiększać nasze umiejętności o 0,1%. Jak pokazują badania poziom naszych umiejętności akumuluje się podobnie jak odsetki np. w banku.

Jeśli postępy w pozyskiwaniu wiedzy o finansach (określmy je na początku na poziomie równym 1) będziemy codziennie powiększać o 0,1% to ile “lepsi” będziemy na koniec roku. Obliczenia są proste:

(1 + 0,001)^365 = 1,44

Oznacza to, że po roku jesteśmy lepsi o 44% od naszego wyjściowego poziomu. Sami przyznacie, że progres o 0,1% dziennie nie jest czymś nadzwyczajnym, wręcz banalnym – zazwyczaj mamy większy progres.

Ale uwaga mechanizm może działać także w drugą stronę. Co jeśli, nie powtarzając naszej wiedzy, będziemy tracić jej 0,1% dziennie. Dziać się tak będzie w sposób automatyczny jeśli np. nie utrwalamy wiedzy, powoli ją zapominając. Obliczenia przeprowadzimy jak wcześniej czyli:

(1-0,001)^365=0,694

Oznacza to że utracimy około 30% naszych umiejętności. To sporo.

Jak drobne zmiany wpływają na nasze życie

Mechanizm pozyskiwania lub utraty naszych umiejętności działa podobnie jak przy odsetkach składanych. Powoli, systematycznie realizując drobne zadania po pewnym możesz osiągnąć nawet duży i istotny cel. Przez te drobne działania wyrabiamy jest dodatkowo dobre nawyki. Jest zrozumiałe, że nie wytworzysz nawyku w kilka dni, ale po dłuższym okresie już tak. O tym jaki to okres przeczytasz w moim kolejnym wpisie. Poniższy rysunek przedstawia jak rośnie i maleje nasz poziom umiejętności wraz z upływającym czasem.

dobre nawyki - jak je wytworzyć co zrobić aby ich nie stracić

Podsumowując

Pokazanie mechanizmu miało na celu przedstawienie Ci w bardzo dużym skrócie jak działa metoda małych kroczków tworzenia dobrych nawyków i jej siła podobnie jak procentu składanego. O ile może ten wpis nie dotyczy bezpośrednio finansów osobistych to jednak pokazuje oczywisty mechanizm, który może z całą pewnością usprawnić twoje finanse ale także każdą inną aktywność, w szczególności jeśli będziesz sobie w stanie wytworzyć tą drogą odpowiedni nawyk

Jeśli powyższy podniósł poziom Twojej wiedzy, a może zainspirował – zapraszam Cię także na profil mojego bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube.

Poniżej inne moje posty:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *