Menu Zamknij

Podstawowy błąd w myśleniu o przyczynach inflacji

prawdziwe przyczyny inflacji pieniężnej

Inflacja jest tematem ostatnio bardzo często podejmowanym w mediach w szczególności ekonomicznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście powszechny zauważalny wzrost cen wielu artykułów, czy surowców począwszy od od energii elektrycznej, paliwa, kosztów transportu a kończąc na podstawowych artykułach spożywczych, ubraniach, czy artykułach codziennej potrzeby. Tematem który jest szczególnie często podejmowany we wspomnianych mediach są właśnie przyczyny powstawania inflacji, a ja z mojej strony pokażę podstawowy błąd w myśleniu o przyczynach inflacji.

Co to jest inflacja?

Jeszcze tak w skrócie tylko czym właściwie jest inflacja. Przyjmuje się powszechną definicję, że jest to niedostosowanie ilości towarów na rynku do znajdującej się na nim ilości pieniądza. W takiej formie należy ją właśnie rozumieć.

Jakie są podstawowe przyczyny wywołujące inflację?

Ogólnie mówiąc media przez cały czas przedstawiają pewne, wydawałoby się charakterystyczny przyczyny, które wpływają na wielkość inflacji, czy też ją wywołują. W Polsce mowa to jest przede wszystkim o takich elementach jak

  • wojna w Ukrainie, która to niesie ze sobą szereg różnego rodzaju następstw. Po pierwsze nasz kraj staje się Państwem frontowym, czyli takim, który graniczy z państwem, w którym akurat toczy się wojna. Ma to oczywiście wpływ na szereg różnego rodzaju aspektów takich jak z jednej strony rosnące ryzyko inwestycji w Polsce związany właśnie bezpośrednio z wojną. Oczywiście chodzi także o niebezpieczeństwo sytuacji co by było gdyby działania wojenne przeniosły się na teren Polski. Aspekt ten ma również swoje przełożenie także na wartość złotówki ponieważ inwestorzy zazwyczaj odwracają się od waluty kraju graniczącego z teatrem wojennym, powodując utratę jej wartości w stosunku do innych walut
  • Kolejnym aspektem, na który jest zwraca się uwagę a który tak do końca w nie jest całkowicie uzasadniony są drożejące surowce przede wszystkim ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny. Media często uznają go jako przyczynę w pełni wiarygodną.
  • Przyczyną szczególnie często podejmowaną w warunkach polskich jest kwestia nadmiernych publicznych transferów pieniężnych. Mowa o różnego rodzaju tarczach tarczach chroniących ludzi kupujących artykuły których ceny znacząco wzrosły czy innych form dofinansowania.
Podstawowy błąd w myśleniu o przyczynach inflacji

Na czym polega podstawowy błąd w myśleniu o przyczynach inflacji

Naturalnie dałoby się wyróżnić jeszcze kilkanaście innych przyczyn, które mogą lub powodują inflację, ale chciałem tutaj zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz.  Powszechnie uważa się, że niedostosowanie ilości pieniądza na rynku do ilości towarów, które się tam znajduje powoduje wzrost ich cen.  Mowa jest w tym momencie tak zwany imigracji pieniężnej czyli zbyt dużej ilości pieniądza w stosunku do towarów na rynku, która to skutkuje wzrostem cen czyli inflacją cenową. Jak na razie pełna logika. Taki przekaz powszechnie jest uznawany w mediach za prawdziwy i taka przyczyna jest jedną z głównych przyczyn.  Takie myślenie zawiera błąd logiczny, który jest powszechnie powielany.  Gdyby się tak właściwie zastanowić to wszystko jednak zależy od ludzi, którzy otrzymują te pieniądze. Gdyby przewidywali oni przyszłość w czarnych barwach, to prawdopodobnie a raczej na pewno nie wydawali by tych pieniędzy. Widząc natomiast przyszłość w różowych okularach mogą przyjąć założenie, że te pieniądze będą mieli zawsze, zawsze będą je otrzymywać czy zawsze będą w stanie je zarobić. Oznacza to dwie przeciwstawne postawy w zachowaniach ludzi. Niezależnie od tego ile pieniędzy jest na rynku najważniejszą kwestią jest, czy ludzie będą je wydawać czy też nie. A to oznacza, że sama ilość pieniądza nie oznacza automatycznie wzrostu inflacji w tym w szczególności inflacji pieniężnej czyli powodującej wzrost cen różnorakich artykułów.

To tylko drobna wycinek wiedzy na temat: błąd w myśleniu o przyczynach inflacji. Mam nadzieję, że ten wprowadził Cię w zarys tematu. Aby dowiedzieć się więcej zapraszam Cię na profil mojego bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube.

Poniżej inne moje posty:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *