Menu Zamknij

Poduszka finansowa co musisz o niej wiedzieć

Podsumujmy zatem. Masz przed sobą cel finansowy, mianowicie wolność finansową. Zanim jednak ją osiągniesz po drodze masz jeszcze kilka kamieni milowych, które należy osiągnąć – czytaj pomniejsze cele finansowe, które należy zrealizować. Jednym z nich jest poduszka finansowa. Niezależnie od tego jaką wybrałeś drogę do wolności finansowej musisz zacząć od jej zbudowania. Jest to jeden z pomniejszych celów, które musisz osiągnąć. Oczywiście jeśli nie mas lub jeszcze nie masz strategicznych planów finansowych, to mimo to powinieneś mieć poduszkę finansową, chociażby dla dobra swojej rodziny.

Czym jest poduszka finansowa?

Powiem więcej, poduszkę finansową musisz mieć! Czym ona jest? Nie wnikając na razie w szczegóły są to pieniądze, za pomocą których będziesz mógł Ty i Twoja rodzina przetrwać bez pracy i innych źródeł dochodów. Oczywiście ten czas, który możesz przetrwać jest zależny od Ciebie, ale o tym za chwilę. Poduszka finansowa to proste, ale skuteczne narzędzie w twoich rękach do obrony przed nieprzewidywalnymi, ale znaczącymi zdarzeniami, które wpływają na Twoje finanse. Chodzi o takie wydarzenia jak utrata pracy, choroba w rodzinie, wypadek komunikacyjny i niestety wiele wiele innych. Poduszka finansowa jest to po prostu fundusz bezpieczeństwa, który pozwoli Ci wylądować Ci bezpiecznie także podczas burzy.

Polacy generalnie mało oszczędzają. Jeśli nie masz poduszki finansowej, to spójrz na swój budżet domowy. Jak go postrzegasz? Zapewne w ten sposób, że jest zrównoważony. Jesteś zdrowy masz dobrą pracę albo przynajmniej stabilną. Jesteś optymistą. Patrzysz na świat przez różowe okulary. Podobnie myśli wielu Polaków, stąd tak wielu z nich ma małe lub nawet żadne oszczędności.

Czytaj mój artykuł na ten temat stanu oszczędności Polaków

Optymizm optymizmem, jednak pragmatyzm jest najważniejszy. Życie jest pełne niespodzianek, które jak na złość pojawiają się w najmniej pożądanych momentach. Konieczność spłaty rat kredytu w sytuacji gdy stracisz źródło dochodu to już klasyka. Awaria samochodu, zalane mieszkanie, czy nie mówiąc już o nagłej chorobie kogoś z rodziny. Zakładanie, że wydarzenia te nie będą miały miejsca jest błędne. Ryzyk jest zdecydowanie więcej. Jeśli jakieś zdarzenie charakteryzuje się jakimś nawet niewielkim prawdopodobieństwem wystąpienia, to wówczas pytanie jest nie czy, ale kiedy się wydarzy.

Poduszka finansowa - z całą pewnością powinieneś ją posiadać

Jeśli ciągle uważasz, że nie musisz posiadać poduszki finansowej, to jesteś bez wyobraźni lub jesteś naiwny. Mam nadzieję że jednak po prostu za mało wiesz i po przeczytaniu tego posta podejmiesz właściwą decyzję, o jej posiadaniu do której, już uprzedzę, Cię zachęcam. Poduszka finansowa stanowi pierwszą linię obrony przeciw codziennym przeciwnościom losu w przypadku utraty źródła dochodu. Jest to podstawowy cel finansowy, który musisz zrealizować. Założenie, że jakoś to będzie jest błędem.

Jeśli nie będziesz miał poduszki finansowej, a wydarzy się sytuacja, która będzie wymagała od Ciebie posiadania sporej kwoty pieniędzy, będziesz musiał się zadłużyć – zapewne na nie najkorzystniejszych warunkach. Należy podkreślić, że poduszka ma służyć do zabezpieczenia twojego budżetu, a nie zarabianie na nim

Co daje poduszka finansowa

Odpowiedź wydaje się oczywista i częściowo już wcześniej opisana, jednak podsumujmy. Oprócz wspomnianego bezpieczeństwa finansowego w sytuacjach losowych i zwiększonego pola manewru wyróżniłbym jeszcze:

  1. Ułatwia podejmowanie decyzji. Wiadomo jeśli czujesz bezpieczeństwo finansowe możesz podejmować bardziej śmiałe decyzje np w zakresie inwestycji. Po ewentualnej porażce lądowanie awaryjne jest łatwiejsze.
  2. Daje poczucie bezpieczeństwa. Nie straszne już Ci sytuacje losowe awarie samochodu, sprzętu, utraty dochodu. Po prostu bierzesz pieniądze z poduszki i rozwiązujesz problem (przynajmniej na chwilę).
  3. Świadomość że umiesz odkładać pieniądze. Wydaje się to trywialne, ale ta świadomość może otworzyć Ci wrota do budowania kolejnych oszczędności.

Kto powinien posiadać poduszkę finansową?

Odpowiem od razu. Bezwzględnie każdy. Im więcej jest osób zależnych od Ciebie masz rodzinę, tym bardziej powinieneś ją posiadać. Właściwie to jest to samo z siebie oczywiste. Żyjesz sam lub z kimś – nieważne musisz ją mieć.

Jak duże powinno być zabezpieczenie

Zdania w tej kwestii są podzielone. Właściwie to zależą one od odpowiedzi na pytanie, ile pieniędzy potrzebujesz miesięcznie do życia, co jest oczywiste w przypadku utraty źródła dochodów. Jak szybko jesteś w stanie je odzyskać lub zastąpić.

Zakłada się że minimalny poziom przez który poduszka powinna dać Ci przeżyć to 3 miesięczna wartość typowych wydatków. Najwyższy poziom nie jest ograniczony, ale posiadając równowartość 12 miesięcznych wydatków dysponujesz już sporym “funduszem bezpieczeństwa”.

Oczywiście to jaki poziom poduszki przyjmiesz powinno zależeć od Twojej sytuacji rodzinnej, twojego postrzegania rzeczywistości, czy jesteś osobą tolerującą większy poziom ryzyka czy jesteś optymistą itd.

Jak zbudować poduszkę finansową

Poduszka finansowa musi mieć charakter łatwo dostępnych pieniędzy. Nie może to być inwestycja ulokowana w nieruchomości, czy trudno zbywalne akcje, abstrahując już od ceny tych instrumentów. Powinny one być umieszczone w łatwo dostępnych miejscach, na wypadek jak wspomniano, nagłej sytuacji i potrzeby. Najlepsze do tego celu wydaje się lokata bankowa. Przypominam, powodem tworzenia poduszki finansowej jest ciągle nasze bezpieczeństwo, a nie zysk z odsetek. Jest zrozumiałe, że posiadając dużą poduszkę nie musisz wszystkich środków wpłacać na lokatę. Możesz użyć do tego celu detalicznych obligacji skarbowych, które charakteryzują się doskonałą płynnością. W obecnych czasach, z powodu sporej inflacji, trudno uchronić swoje pieniądze przed utratą wartości.

Mimo wszystko warto umieścić te pieniądze na lokacie lub w obligacjach. Pamiętajmy, że naszym celem jest budowanie poduszki finansowej, a nie zarabianie.

Jak ją jednak zbudować. Zacznij od następujących kroków:

  1. Na początku, na podstawie swoich dochodów oceń ile powinna wynosić, a następnie zdefiniuj wielkość swojej poduszki. Przemyśl w tym momencie wszystkie warianty. Ile masz dochodu, ile będziesz potrzebował na wypadek problemów. Ustal tylko tą jedną kwotę.
  2. Ustal kiedy chcesz posiadać poduszkę. Od tego zależy ile będziesz musiał miesięcznie wpłacać na jej poczet. Podziel pożądaną kwotę przez ilość miesięcy.
  3. Poduszkę finansową najlepiej umieścić na osobnym koncie. Warto ustalić co miesiąc zlecenie stałe w Twoim banku, za pomocą którego będziesz przelewał odpowiednią kwotę, jeśli ciągle ją budujesz. Warto wyznaczyć ambitny cel. Dodatkowo warto wyrobić sobie nawyk oszczędzania lub przynajmniej nie wydawania pieniędzy. Mimo automatyzacji wpłat, pomocnym rozwiązaniem jest przeznaczanie na poduszkę wszystkich dodatkowych pieniędzy.

Kilka ważnych pytań

Podczas tworzenia poduszki finansowej zapewne stanie Ci przed oczami szereg aspektów, które na pewno weźmiesz pod uwagę. Oto one.

  1. Poduszkę finansową powinieneś budować niezależnie od tego ile zarabiasz. Przy niewielkich zarobkach na pewno będziesz miał taką wątpliwość. Zwróć uwagę, że nie realna kwota jest istotna. Ważniejszy jest procent Twoich dochodów. Jak mało byś nie zarabiał, to jednak najważniejsze jest to, że je odkładasz. Jest to do wykonania. Może to być czasochłonne jednak cel jest wart osiągnięcia. Poduszka jest tego warta. Może warto zrezygnować ze zbędnych wydatków, ale na pewno nie z poduszki finansowej.
  2. Jeśli masz długi również ją buduj. Wiadomo, że należy spłacać długi w pierwszym rzędzie. Długi kosztują i jeśli ich nie spłacasz to rosną. Nie zmienia to faktu, że nawet małą poduszkę finansową powinieneś posiadać. Chodzi o nawet jednomiesięczną pensję. Jest oczywiste, że małe finansowe problemy zdarzają się zdecydowanie częściej niż duże. Tyczy się to również kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny charkteryzuje się długim terminem spłaty i nie warto spłacać go za wszelką cenę tym bardziej kosztem niewielkiej poduszki finansowej.
  3. Zdaję sobie sprawę, że wysokie pensje mogą powodować złudzenie, że poduszka finansowa nie jest potrzebna. W tym wypadku wysokość Twojej pensji nie powinna mieć jednak znaczenia. Czy jesteś pewien, że zawsze będziesz ją miał. Chyba nikt nie ma takiej pewności Podobnie jak w sytuacjach gdybyś miał tylko minimalna krajową powinieneś budować lub posiadać poduszkę finansową.
  4. Jeśli jesteś emerytem także powinieneś o nią zadbać. Powodów może być kilka. Nieznane są działania ZUS. Mogą się zmienić ceny leków. Mogą się wydarzyć sytuacje niespodziewane z Twoim zdrowiem lub w Twojej rodzinie.
  5. Jeśli zestawimy temat oszczędzania na emeryturę a budowaniem poduszki, to uważam, że należy budować obydwie te rzeczy. Jednak najpierw poduszkę. Emerytura w większości przypadków jest odleglejsza w czasie.
  6. Jak ma się poduszka do ubezpieczenia na życia. Czy poduszka jest dalej potrzebna. Ubezpieczenie jak i poduszka finansowa służą do innych celów. Zastanów się nad tym to dwa różne narzędzia.
  7. Nie inwestuje pieniędzy z poduszki w niepłynne aktywa. Żadnych akcji i samochodów

Na zakończenie

Myślę, że w tym momencie taka dawka wiedzy na temat poduszki finansowej jest wystarczająca. Bezwzględnie zacznij ją budować. Zachęcam Cię do tego z całą stanowczością. Mam nadzieję że ten wpis zainspiruje Cię do działania oraz innych pozytywnych kroków.

Oczywiście będę zadowolony jeśli Ci się spodobał . Oczywiście proszę Cie o polubienie profilu bloga na facebooku i twitter oraz kanału na YouTube

Jeśli masz pytania lub nie zgadzasz się z przedstawionymi tezami proszę o komentarze.

Poniżej inne moje wpisy, które z całą pewnością Cię zainteresują:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *