Menu Zamknij

Ile kosztuje godzina czasu

Ile kosztuje godzina twojego czasu

Swojego czasu pisałem o tym ile mamy czasu w ciągu całego życia. Pokazałem na moim przykładzie ile czasu w ciągu całego życia przeznaczamy na pracę, hobby i wreszcie ile czasu zostanie zmarnowane. Oczywiście są to dane dotyczące mojej osoby, ale podejrzewam, że statystycznie większość ludzi może mieć podobny profil. Naturalnie w kalkulatorze dołączonym do wpisu możesz uwzględnić własne dane. Policzmy więc, ile kosztuje godzina czasu.

Pod tym linkiem znajdziesz artykuł (z kalkulatorem) o tym ile czasu spędzamy na poszczególne czynności w ciągu całego życia..

Podążając tym tokiem rozumowania należy postawić sobie pytanie, które znów zapewne zadaje sobie większość ludzi, a mianowicie: ile kosztu godzina mojej pracy. Pytanie kolejne, to ile właściwie kosztuje każda godzinie mojego życia. Znając tą wartość można wycenić ile kosztują, oczywiście dla danej osoby, czynności, których teoretycznie nie da się wycenić. Myślę o takich czynnościach jak oglądanie telewizji, graniu w gry komputerowe. Dowiesz się ile kosztuje twój czas podczas wycieczki w góry, dojazdu do pracy, czy poobiedniej drzemki.

Po raz kolejny: czas to pieniądz

Znajomość kosztu każdej swojej godziny, w różnym kontekście, implikuje szereg obliczeń. Wkrótce pojawi się wpis na temat ekonomicznej teorii decyzji, która to da wskazówki co do tego, czy należy szukać tańszych rzeczy i jaki jest tego koszt. Nie jest to tematem bieżącego wpisu. Jak wspomniałem w jednym z wcześniejszym wpisów czas to pieniądz.

Przeczytaj artykuł o zależności czasu od pieniądza i odwrotnie link

Czas jest zasobem, który znika bezpowrotnie i nie da się go odzyskać. Drugą stroną medalu są pieniądze, które jednak w przeciwieństwie do czasu, można zarobić i powiększać ich ilość. Zaproponowany sposób wyceny jednej godziny czasu jest w pewnym sensie tylko kwestią umowną. Trudno podchodzić do czasu w sposób jednoznaczny. Inaczej ważymy godziny spędzone na rodzinnym wyjeździe, a inaczej godziny spędzone na bezmyślnym oglądaniu telewizji, chociaż obie te czynności można uznać za sposób odpoczynku.

Chciałem zwrócić w tym miejscu uwagę na pewien fakt. Truizmem jest mówienie, że czas jest bezcennym dobrem. Czy zwróciliście uwagę na fakt, że wraz z biegiem lat coraz bardziej go cenimy. Przyczyną jest to, że odkrywamy, że mamy go coraz mniej i nie możemy go już odzyskać. Słyszałem kiedyś opowieść o tym jak pewien 80 letni człowiek mówił do swojego syna w tym kontekście. Powiedział mu, że ty masz jeszcze dużo czas możesz tylko iść, a ja nie mam go tyle i dlatego muszę biec. Zakładam, że ten przykład dobrze obrazuje kontekst upływającego czasu w różnym wieku. Poniższe obliczenia twojej godziny czasu mają zatem tylko formę pewnego modelu, uproszczenia rzeczywistości .

Kalkulator

Jak wygląda model, za pomocą którego obliczamy cenę naszej godziny. Wszyscy zarobkujemy, każdy na inny sposób. lub przynajmniej powinniśmy. W ciągu miesiąca otrzymujemy za naszą pracę pewną kwotę pieniędzy. Jeśli podzielimy tą kwotę przez ilość przepracowanych godzin to otrzymamy płacę jaką otrzymujemy za jedną godzinę naszej pracy. Jak dotychczas wszystko jasne.

Co by było gdybyśmy wzięli całe pieniądze jakie otrzymujemy w ciągu roku i podzielili ją przez ilość wszystkich godzin w ciągu roku. Dokładnie wynikiem jest koszt naszej godziny życia. Celowo mówię o obliczeniach w kontekście całego roku, gdyż miesiące często nie są równe sobie, natomiast cykl roczny daje bardziej obiektywny obraz.

Jeśli z całego roku usuniemy czas jaki poświęcamy na sen – czyli załóżmy, że jest to 8h dziennie, to możemy obliczyć ile kosztuje godzina naszego życia, z wyłączeniem snu.

Swoje dochody zapewne znasz. Wpisz zatem w załączonym kalkulator kwotę roczną swojego dochodu, a otrzymasz odpowiedzi na postawione wyżej pytania.

W kalkulatorze (w błękitnej komórce) wpisujesz kwotę jaką zarabiasz w ciągu miesiąca. Mówię dla uproszczenia o kwocie netto, czyli tyle ile otrzymujesz na rękę. Oznacza to że w ciągu godziny zarabiasz 59,29PLN. Każda godzina Twojego życia kosztuje 13,70PLN, a jeśli nie śpisz wówczas jest to 20,55PLN. Ile kosztuje godzina czasu, Twojego czasu – już wiesz.

Ile kosztuje godzina czasu. dowiedz się jak go liczyć i co to dla ciebie znaczy.

Znam już wartość swojej godziny czasu i co dalej

Wiesz już ile kosztuje godzina Twojego życia – w różnych wariantach. Co dalej? Teraz możesz policzyć ile kosztuje oglądanie przez Ciebie telewizji przez 2h dziennie. Załóżmy, że oglądasz codziennie. Czyli otrzymujesz konkretną kwotę. Jeśli godzina kosztuje 5PLN. To rocznie akceptujesz stratę w wysokości 365dnia*2* 5PLN czyli 3650PLN. Sporo niestety.

Możesz oszacować ile byś zarobił, gdybyś w tym czasie zarabiał te pieniądze, a nie je tracił. Ale to nie tak działa. Powyższa kalkulacja ma Ci uświadomić ile kosztuje utrata czasu. W drugą stronę nie kalkulowałbym w ten sposób. Raczej nie da się zarabiać w każdej wolnej chwili. Kalkulacja ma raczej pokazać Ci ile kosztuje zmarnowany czas, a tym samym zmotywować Cię do działania do powstrzymania marnotrawstwu czasu.

Jak zwiększyć ilość czasu ?

To pytanie zadaje sobie większość zajętych ludzi, którym brakuje czasu. Jak zwiększyć ilość czasu. Oczywiście nie da się tego z oczywistych powodów zrobić. Jednak można zrobić coś innego, po prostu przestać go marnować. Poszczególne aspekty oszczędzania czasu opisuję w moich wpisach. Wystarczy z filtra wybrać opcję ZARZĄDZANIE CZASEM i otrzymasz pomysły na oszczędność czasu. Generalnie z tych artykułów dowiesz się:

  • jak nie marnować czasu, jakie są czynniki zmniejszające naszą efektywność i tym samym dostępność ilość wolnego czasu.
  • jak pracować efektywniej, aby mieć więcej wolnego czasu.

Powyższe obliczenia mają oczywiście charakter pewnych mechanizmów lub modeli. Mimo wszystko świadomość kosztu twojej godziny na pewno da ci pewną perspektywę na swoje życie i zarabiane przez siebie pieniądze. Dodatkowo świadomość, że jeśli spędzisz 2 godziny przed telewizorem to “zmarnujesz” np 50PLN zapewne da Ci z całą pewnością motywację, aby tego nie robić lub przynajmniej ograniczać.

Podsumowując

Tak właściwie to nie chcę niczego już dodawać. Ile kosztuje godzina czasu. Przeanalizuj proszę kalkulator po wpisaniu wartości swojego miesięcznego dochodu. Podejrzewam, że raczej na pewno będziesz zaskoczony ile kosztuje godzina Twojego życia (nie pracy). Pozdrawiam.

Jeśli masz pytania, nie zgadzasz się z przedstawionymi tezami proszę o komentarze. Proszę Cię oczywiście o polubienie fanpaga na FB i Twitterze oraz kanału na YouTube.

Poniżej inne moje wpisy do przeczytania których zapraszam:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *